אנה סמאשנובה

המרכז לטניס בישראל - מרכז הטניס רמת השרון

שנת לידה
1976
שנות ניסיון
16
שנים כשחקן פעיל
20
מאמן בתוכניות
טניס לבוגרים, נבחרות הבנות של המרכז לטניס בישראל
הישג שיא
דירוג 15 בעולם בסבב היחידות, 19 תארים בטורנירי יחידים, זכייה באליפות צרפת הפתוחה עד גיל 18
הסמכות
קורס מדריכים, הכשרות בילאומיות
איפה התחלתי לשחק
בלארוס
קצת עלי

אנה סמשנובה (Анна Смашнова) היא אחת הטניסאיות הגדולות שקמו למדינת ישראל ודורגה בשיאה במקום ה-15 בעולם – הטניסאית הישראלית הראשונה שהגיעה לדירוג כה גבוה, כאשר רק שחר פאר הצליחה מאוחר יותר להגיע למקום גבוה יותר (11 בעולם).

אנה החלה לשחק טניס בגיל 6, התקדמה במהירות ובגיל 10 כבר הייתה מדורגת ראשונה לגילה בכל ברית המועצות וזכתה גם באליפות הארצית לנערות. היהודי-בריטי פרדי קריבין, אחד מששת מייסדי המרכז לטניס בישראל, שמע על הנערה היהודייה המצליחה והעלה אותה ארצה יחד עם משפחתה ב-1990. אנה החלה להתאמן במרכז לטניס בישראל – רמה"ש וקריבין דאג לשכן את משפחתה בהרצליה. כשנפטר קריבין ב-2005 ספד לו אביה אלכס מעל קברו: "תודה רבה זה לא מספיק להגיד בשביל כל מה שעשית בשבילנו. כל ההצלחות של הבת שלי – הן שלך. אם לא היית לוקח אותנו כמו תינוק שלוקח את הבת שלו – לא היינו מצליחים".

ביוני 1991, כאשר עדיין לא מלאו לה 15, הדהימה אנה עם זכייה ברולאן גארוס לנערות, אחת מארבע תחרויות הגראנד סלאם. כל שש השחקניות אותן ניצחה אנה בטורניר החימר היוקרתי בעולם, היו מבוגרות ממנה, כאשר בגמר היא גברה בשלוש מערכות על הארגנטינית אינס גורוחטגוי בת ה-18.

באותה שנה החלה אנה בקריירה המקצוענית שלה, כאשר ב-1993 זכתה בגרמניה בטורניר ITF ראשון בקריירה. שנה לאחר מכן כבר נכנסה לטופ 100 והדהימה עם ניצחון בסיבוב הראשון ברולאן גארוס על הצ'כית יאנה נובוטנה, שדורגה אז חמישית בעולם. ב-1999 זכתה בתואר WTA ראשון בטורניר טשקנט, שהיה הסיפתח ל-12 תארי WTA בקריירה שהאחרון בהם היה ב-2006. היא זכתה פעמיים בטורניר וינה ופעמיים בבודפשט, בקנוקה הייסט, שנחאי, קנברה, אוקלנד, הלסינקי, סופוט ומודנה. אנה נוצחה בגמר אחד בלבד בפורסט הילס ב-2006.

בשנת 2001 עברה אנה להתאמן ברומא, איטליה, תחת המאמן קלאודיו פיסטולצי איתו התחתנה. מספר שנים מאוחר יותר התגרשו. היא הרוויחה 2,274,431 מיליון דולר מפרסים במהלך הקריירה, הישג השיא שלה בתחרויות גראנד סלאם היה פעמיים העפלה לשמינית הגמר ברולאן גארוס ומשחקה האחרון היה בטורניר ווימבלדון בשנת 2007. היא שיחקה בנבחרת הפדרציה של ישראל משנת 1992 עד 2006, הייתה שותפה בשנתה האחרונה לעלייה לפלייאוף הבית העליון ומחזיקה בשיא העולמי של מספר המפגשים בנבחרת (61), בצוותא עם ציפי אובזילר. בשנת 2009 חזרה אנה לישראל וכיום היא מאמנת בתכניות מבוגרים במרכז לטניס בישראל – רמה"ש ואת נבחרת הבנות של המרכז לטניס בישראל לצד רונן מורלי.