אנדי רם

שנת לידה
1980
שנים של מקצוענות
16
דירוג שיא
5
גובה
180
יד חובטת
ימין
חבטה אהובה
בקהאנד
גדל/ה במרכז
ירושלים
מקום לידה
מונטווידאו, אורוגוואי
זכיות בטורנירי יחידים
19
הישג שיא

זכייה באליפות אוסטרליה הפתוחה זוגות (2008); זכייה באליפות צרפת הפתוחה זוגות מעורבים (2007); זכייה באליפות ווימבלדון – זוגות מעורבים (2006); חצי גמר אליפות ארה"ב הפתוחה – זוגות (2009); חצי גמר גביע דיוויס (2009)

סיפור חיים

אל המגרשים של מרכז הטניס בירושלים הגיע אנדי רם זמן קצר לאחר שעלה לארץ מאורוגוואי עם משפחתו. אביו היה זה שמשך אותו למשחק "כדי שתהיה רשת שתפריד בינו ובין היריב".

כילד בן 6, הטניס היווה עבור אנדי גשר אל החברה הישראלית וסייע לו בהתמודדות עם קשיי הקליטה והשפה. העיסוק בספורט, ובטניס בפרט, שיפר את ביטחונו העצמי והוא בילה במרכז שעות ארוכות כל יום, באימונים ובילויים עם חברים. בגיל 10 החל להשתתף בתחרויות במרכזי הטניס ברחבי הארץ ועד מהרה הגיע להישגים ולדירוגים גבוהים בסבב הנוער. באותה העת גם הכיר את שירי זלוטיקמן, אשתו לעתיד, שהתאמנה במרכז הטניס בערד. במהלך שנותיו בפנימייה למחוננים בספורט בווינגייט, לשם עבר בכיתה ח', הם הפכו לחברים ומאז לא נפרדו. בגיל 21 עבר אנדי להתאמן ברמת השרון תחת שרביטו של המאמן רונן מורלי, אותו הוא מכנה "האבא השני שלי".

התפנית הגדולה בקריירה של אנדי חלה בקיץ 2003, עת פגש במקרה את יוני ארליך בתחנת הרכבת בלונדון בדרך לעוד תחרות יחידים. הם החליטו להירשם למוקדמות טורניר הזוגות של טורניר ווימבלדון וכבר במבחן המשותף הראשון שלהם הגיעו עד חצי הגמר. אומנם בחורף של אותה שנה אנדי זכה גם באליפות ישראל לטניס, אולם זמן קצר לאחר מכן, בעקבות ההצלחה בטורניר ווימבלדון, החליט לזנוח את תחרויות היחידים ולהתמקד בזוגות.

בשנת 2005, בעיצומם של האימונים במהלך טורניר ה"רולאן גארוס" בפריז, התבשר אנדי כי אביו עמי נפטר במפתיע מהתקף לב. אנדי מספר כי מעבר לאובדן העצום, כאבו הגדול היה על כך שאביו, שהשקיע את כל כולו בהצלחת בנו, לא זכה ליהנות מפירות ההשקעה ולחזות בהישגים ובשיאים המקצועיים שהגיעו בשנים שלאחר מכן. בכדי להנציח את זכר אביו, הקים אנדי לאחרונה את הקרן ע"ש עמי רם, שנועדה לתמוך בטניסאים תחרותיים ולסייע להם בהשגת מימון וצרכים נלווים.

בשנת 2006 עשה אנדי היסטוריה כאשר הפך לישראלי הראשון שזוכה בטורניר גרנד סלאם, במסגרת משחקי הזוגות המעורבים בטורניר ווימבלדון. אולם השיא היה עוד לפניו. בצוותא עם שותפו יוני ארליך הגיע אנדי להישגים חסרי תקדים בטניס הישראלי, ובראשם הזכייה באליפות אוסטרליה הפתוחה ב-2008. ביולי 2009 הובילו השניים את נבחרת ישראל עד לחצי גמר גביע דייוויס, לאחר ניצחון הרואי ובלתי נשכח על נבחרתה החזקה של רוסיה. הכינוי "אנדיוני" דבק בצמד, שהפך למותג מנצח.

בשיאן של 16 שנותיו כשחקן מקצועי, אנדי רם דורג בין עשרת הטניסאים הטובים בעולם בסבב הזוגות, תוך שהוא קוטף תארים בטורנירים הנחשבים ביותר בסבב. באפריל 2014, לאחר שסבל במשך תקופה מפציעה טורדנית ברגלו, הודיע על החלטתו לפרוש ממשחק פעיל.

כיום אנדי מתגורר בתל אביב עם אשתו שירי ושלושת ילדיו, מעביר הרצאות ומאמן את הנבחרות הארציות של המרכז לטניס בישראל.