8 בעקבות 1: שמונה טיפים לתנועה על מגרש הטניס

משחק הטניס הוא ספורט, שבו לתנועת השחקן או השחקנית השפעה רבה. כך למשל, השואפים לטפס רחוק בטניס התחרותי נדרשים ללמוד כיצד לנוע מהר וביעילות. לווסת את קצב תנועתם ותמיד להיות מוכנים להגיב במהירות, באמצעות שליטה מלאה על תנועת הרגליים ועל הקואורדינציה עם היד החובטת.

אז בואו נלמד מספר טיפים, שיעזרו לנו לשפר את התנועה במרחב המגרש:

  1. נפנים את חשיבות התנועה

הדעה הרווחת היא שטניס הוא משחק של חבטות בכדור, בעוד שהתנועה היא חלק פחות משמעותי. אז זהו, שדעה זו מוטעית מכיוון שהמשחק מתחיל קודם-כל ברגליים. האמנם? אכן כן: הרגליים יכולות למקם אותנו במקום נכון יותר על המגרש ולאפשר לנו לחבוט בצורה קלה ויעילה יותר.

  1. נתמקד ביריב או ביריבה

הגעה  מהירה לכדור יכולה ליצור עבורנו יתרון עצום, לכן המיקוד שלנו צריך להיות במפגש של היריב או היריבה עם הכדור. בשניות אלו, עוד בטרם חבטת היריב לעברנו, עלינו לבצע "קפיצת ביניים" (split step) כדי שנהיה דינמיים ומוכנים לתזוזה בהתאם – ימינה, שמאלה או לכיוון הרשת.

  1. 3. ננסה להגיע לכל כדור

עוד טעות נפוצה טמונה בניסיון לחשוב או להעריך היכן יקפוץ  הכדור מהיריב או מהיריבה. במקום ניסיון שכזה, הנועד לרוב לכישלון, עלינו לעשות דבר אחר: לנסות להגיע לכל כדור, ללא קשר היכן הוא יקפוץ. גם ברמה הפסיכולוגית, לאחר שהיריב או היריבה קולטים שאנחנו מגיעים לכדורים מאתגרים, הם ינסו בפעמים הבאות להקשות עלינו יותר ויותר… ואולי אפילו יפספסו ויחבטו את הכדור מחוץ לגבולות המגרש.

  1. 4. לעולם לא ניתן לכדור לקפוץ פעמיים

בין אם אנחנו מתאמנים להנאתנו ובין אם משחקים בתחרות, לעולם לא ניתן לכדור לקפוץ פעמיים, שכן אז נפסל. שיפור הצעד הראשון שלנו לאורך קו המגרש וביציאה קדימה לעבר הרשת, יאפשר לנו להגיע לכדור בהקפצה הראשונה ועל הדרך גם ישפר משמעותית את הכושר הגופני שלנו.

  1. אצלנו אין כזה דבר "כדורים אבודים"

נאבק על כל נקודה, גם במידה ועלינו לרשת והכדור קפץ לצדנו או מעלינו. ככל שזה מאתגר, תנועה יעילה ותגובה מהירה תסייע לנו לצמצם את איבודי הכדור ובמקביל לחזק את הביטחון שלנו להמשיך לעלות לרשת, בהתאם למהלך המשחק.

  1. תמיד נצפה להחזרת הכדור

לאחר חבטת ווינר, אנחנו נוטים לחשוב שהיריב או היריבה לא יצליחו להחזיר את הכדור כך שהנקודה בידינו. אז זהו, כמו שאמרנו:  למחשבות ולהערכות סרק אין מקום במשחק הטניס  ועלינו להישאר מוכנים ומרוכזים להחזרת הכדור בכל מצב.

  1. נגיב ולא ננחש

הדגשנו עד כמה הטניס איננו משחק של מחשבות או הערכות סרק?  אותו הדבר לגבי הנטייה לניחושים ביחס לתנועת הכדור מהיריב או מהיריבה. בהקשר זה עלינו לחזור ולשנן: ניחושים הם המוצא אחרון בטניס, למעט חבטות קלות במיוחד מהצד השני של הרשת, שבהן כמעט ואין לנו סיכוי להגיע לכדור. לחילופין, במהלך נקודות רגילות, ניחושים הם מחוץ למשחק ונתרכז ביכולתנו להיות כל העת בתנועה, דינמיים ומוכנים למצבים שונים.

  1. ניקח את הזמן בין הנקודות

חשוב שנכיר בצורך שלנו להתאושש מתנועה מהירה לכדור בכדי להתכונן לחבטה הבאה. לצורך כך, נחזור לעמדת הבסיס, ניקח זמן ונשימות בין נקודה לנקודה ותמיד נשמור על הסנטר שלנו: הריכוז.

 

 

כתבות קשורות
חדשות ועדכונים

כל מה שחדש ומעניין במרכזי הטניס בישראל, אירועים ותחרויות בטניס הישראלי והעולמי

500 ילדי טניס מהפריפריה הוזמנו לסופר קאפ הצרפתי

עמותת ערכים בספורט התומכת בתוכנית העצמה העניקה כרטיסים במתנה למאות ילדים שיוכלו לראות הערב בבלומפילד את ליונל מסי, ניימאר וחבריהם

מרגש. 500 ילדי טניס מהפריפריה הוזמנו לסופר קאפ הצרפתי שייערך הערב אצטדיון בלומפילד ביפו. הכרטיסים...
להמשך קריאה
חגיגה של טניס וחינוך במכביה ה-21
איזה שבועיים עברנו במהלך המכביה, שהסתיימה הקיץ. שבועיים, שבהם השקענו מאמצים רבים בכדי להנגיש למשתתפות ולמשתתפים את הסיפור של הטניס הישראלי ואת ייחודיותם של המרכזים, כארגון המטפח מזה 46 שנים אלופות ואלופים בטניס ובחיים, במיוחד בפריפריה הגיאוגרפית-חברתית...
להמשך קריאה
טניס: מנהל חדש מונה למרכז הטניס בעכו
ודים שכטמן (38), שהגיע למרכז הטניס בעכו רק לפני כשנה והועסק כמאמן, מונה לתפקיד במקומו של מושיקו אליהו שעוזב אחרי שנתיים. מנהל תפעול מרכזי הטניס בישראל: "אני בטוח שיכולותיו המקצועיות של ודים ימשיכו להוביל את המרכז לטניס...
להמשך קריאה
רצינו לשחק טניס מקצועי והגענו עד הונגריה!
בחודש יוני 2022 נפגשו 14 שחקני טניס חובבנים מתוכנית הטניס קלאב של מרכזי הטניס והחינוך בישראל בשדה התעופה בן גוריון ויצאו למחנה אימונים מקצועי בהנחיית אלוף ישראל בזוגות אנדי רם בהונגריה.כבר ביום הראשון השחקנים הבינו...
להמשך קריאה
משחקים לשלום ולחיים משותפים.
חשנו התרגשות עצומה, בזמן שילדי הטניס של טייבה ושל רמת השרון נפגשו יחד על המגרשים ושיחקו "STREET TENNIS".
חוו יחד חוויות משותפות ללא מחיצות, גבולות או הבדלים. ילדים לילדים, החולקים חלומות גדולים, הנאה...
להמשך קריאה