8 בעקבות 1: שמונה טיפים לתנועה על מגרש הטניס

משחק הטניס הוא ספורט, שבו לתנועת השחקן או השחקנית השפעה רבה. כך למשל, השואפים לטפס רחוק בטניס התחרותי נדרשים ללמוד כיצד לנוע מהר וביעילות. לווסת את קצב תנועתם ותמיד להיות מוכנים להגיב במהירות, באמצעות שליטה מלאה על תנועת הרגליים ועל הקואורדינציה עם היד החובטת.

אז בואו נלמד מספר טיפים, שיעזרו לנו לשפר את התנועה במרחב המגרש:

  1. נפנים את חשיבות התנועה

הדעה הרווחת היא שטניס הוא משחק של חבטות בכדור, בעוד שהתנועה היא חלק פחות משמעותי. אז זהו, שדעה זו מוטעית מכיוון שהמשחק מתחיל קודם-כל ברגליים. האמנם? אכן כן: הרגליים יכולות למקם אותנו במקום נכון יותר על המגרש ולאפשר לנו לחבוט בצורה קלה ויעילה יותר.

  1. נתמקד ביריב או ביריבה

הגעה  מהירה לכדור יכולה ליצור עבורנו יתרון עצום, לכן המיקוד שלנו צריך להיות במפגש של היריב או היריבה עם הכדור. בשניות אלו, עוד בטרם חבטת היריב לעברנו, עלינו לבצע "קפיצת ביניים" (split step) כדי שנהיה דינמיים ומוכנים לתזוזה בהתאם – ימינה, שמאלה או לכיוון הרשת.

  1. 3. ננסה להגיע לכל כדור

עוד טעות נפוצה טמונה בניסיון לחשוב או להעריך היכן יקפוץ  הכדור מהיריב או מהיריבה. במקום ניסיון שכזה, הנועד לרוב לכישלון, עלינו לעשות דבר אחר: לנסות להגיע לכל כדור, ללא קשר היכן הוא יקפוץ. גם ברמה הפסיכולוגית, לאחר שהיריב או היריבה קולטים שאנחנו מגיעים לכדורים מאתגרים, הם ינסו בפעמים הבאות להקשות עלינו יותר ויותר… ואולי אפילו יפספסו ויחבטו את הכדור מחוץ לגבולות המגרש.

  1. 4. לעולם לא ניתן לכדור לקפוץ פעמיים

בין אם אנחנו מתאמנים להנאתנו ובין אם משחקים בתחרות, לעולם לא ניתן לכדור לקפוץ פעמיים, שכן אז נפסל. שיפור הצעד הראשון שלנו לאורך קו המגרש וביציאה קדימה לעבר הרשת, יאפשר לנו להגיע לכדור בהקפצה הראשונה ועל הדרך גם ישפר משמעותית את הכושר הגופני שלנו.

  1. אצלנו אין כזה דבר "כדורים אבודים"

נאבק על כל נקודה, גם במידה ועלינו לרשת והכדור קפץ לצדנו או מעלינו. ככל שזה מאתגר, תנועה יעילה ותגובה מהירה תסייע לנו לצמצם את איבודי הכדור ובמקביל לחזק את הביטחון שלנו להמשיך לעלות לרשת, בהתאם למהלך המשחק.

  1. תמיד נצפה להחזרת הכדור

לאחר חבטת ווינר, אנחנו נוטים לחשוב שהיריב או היריבה לא יצליחו להחזיר את הכדור כך שהנקודה בידינו. אז זהו, כמו שאמרנו:  למחשבות ולהערכות סרק אין מקום במשחק הטניס  ועלינו להישאר מוכנים ומרוכזים להחזרת הכדור בכל מצב.

  1. נגיב ולא ננחש

הדגשנו עד כמה הטניס איננו משחק של מחשבות או הערכות סרק?  אותו הדבר לגבי הנטייה לניחושים ביחס לתנועת הכדור מהיריב או מהיריבה. בהקשר זה עלינו לחזור ולשנן: ניחושים הם המוצא אחרון בטניס, למעט חבטות קלות במיוחד מהצד השני של הרשת, שבהן כמעט ואין לנו סיכוי להגיע לכדור. לחילופין, במהלך נקודות רגילות, ניחושים הם מחוץ למשחק ונתרכז ביכולתנו להיות כל העת בתנועה, דינמיים ומוכנים למצבים שונים.

  1. ניקח את הזמן בין הנקודות

חשוב שנכיר בצורך שלנו להתאושש מתנועה מהירה לכדור בכדי להתכונן לחבטה הבאה. לצורך כך, נחזור לעמדת הבסיס, ניקח זמן ונשימות בין נקודה לנקודה ותמיד נשמור על הסנטר שלנו: הריכוז.

 

 

כתבות קשורות
חדשות ועדכונים

כל מה שחדש ומעניין במרכזי הטניס בישראל, אירועים ותחרויות בטניס הישראלי והעולמי

מתכננים לשחק על מגרש חימר? יש לנו מס' טיפים עבורכם.
חשבנו על מספר עצות  וחומר למחשבה שוודאי לא יזיקו לשחקנים, אשר מתכוננים לשחק ולהתחרות על מגרשי חימר בזמן הקרוב.
לשחקני החימר הטובים בעולם יתרון בולט על שאר השחקנים- הם גדלו על החימר.
טניס על מגרש חימר...
להמשך קריאה
איך משפרים את משחק הזוגות? הכנו לכם מס' טיפים מטורפים שיעזרו לכם לתקשר על המגרש ולהפיק את המיטב
טניס זוגות. מהנה. מרתק. חברותי. כולם "מתים" על המשחק  הזה. (חברותא=צחוקים , בן זוג לצידך= עבודת צוות, מרחב ביטוי לכשרון שלך…). הכושר כאן מדבר פחות, מבלים ליד הרשת (ויש כאלו שרק "מתכוונים" לכך ו"נענשים"- כוונות...
להמשך קריאה
בבאר שבע עושים מעשים טובים:)
מרכז הטניס והחינוך באר שבע מידי שנה שם לו למטרה לעשות לפחות מעשה טוב אחד בשביל מישהו אחר 🤝🏼 הם מאמינים שנתינה אמיתת לזולת נובעת מהרצון לעזור לאחר ללא מחשבה על תמורה 🙌🏻🤍במסגרת יום...
להמשך קריאה
תוצאות - תחרות בינלאומית ע"ש משפחת ליפי
לאחר שבוע עמוס בטניס בינלאומי מצוין במרכז הטניס והחינוך חיפה,
טורניר משפחת ליפי 2023 הסתיים עם טקס סיום מרגש בהשתתפות 8 המדינות (עד גילאי 12) המשתתפות בתחרות.
להמשך קריאה
קורסי קיץ וקורס חצי שנתי באפריל להכשרות מדריכים
בית הספר למדריכי טניס מציג סגל מקצועי רחב עם מרצים בעלי ניסיון של שנים בתחום ביניהם רונן מורלי, אתי לוי, ירון עידן, איל תעוז, יובל לוטבק ,רוני סנדר, איל רוט ועוד…הקורס יורכב מתכנים עיוניים (מדעים ורפואת...
להמשך קריאה