10 "המכות"- חבטות של עולם הטניס

חשבתם שאתם יודעים מה זה סרב, וולי או דרופשוט? חישבו שוב.. המרכז לטניס בישראל מגיש לכם את מילון מונחי חבטות טניס:

  1. סרב (serve) – חבטת הגשה. הכדור חייב לנחות באיזור ה'סרוויס-בוקס' של מגרש היריב, דהיינו – במחצית הקרובה לרשת. חבטה זו משמשת למעשה כחבטת-פתיחה להשגת נקודה. ברבים: סרבים.
  2. דרופ שוט (drop shot) – חבטת סלייס (ר' ערך) שבה הכדור נוחת קרוב מאוד לרשת ובקושי קופץ, מה שמקשה מאוד על היריב להגיע ולהעביר אותה כראוי.
  3. וולי (volley) – חבטת מענה לפני שהכדור חבטת יעף volly מספיק לנחות/לקפוץ על המגרש. בדרך כלל מבוצעת קרוב לרשת. מכיוון שמדובר בחבטה מהירה, היא נחשבת התקפית. דורשת מהירות רבה משני השחקנים.
  4. לוב (lob) – חבטת טניס גבוהה במיוחד, המכונה בעברית "תילול". מטרה התקפית: העברת הכדור מעל השחקן היריב, במיוחד אם הוא ממוקם קרוב לרשת, או באמצע המגרש – כדי לזכות בנקודה. מטרה הגנתית: כדי להעניק לחובט זמן להתאושש מריצה או התרחקות מן המרכז ו/או הרשת.
  5. פורהנד (forehand) – חבטה רגילה בה החלק החזיתי של היד מופנה לכדור בזמן החבטה. ההיפך מ'בקהנד'. לדוגמה, חבטה של שחקן ימני כאשר הכדור נמצא בחלק הימני של המגרש, כאשר כף היד מופנית לכיוון הרשת/הכדור.
  6. בקהנד (backhand) – חבטה המבוצעת כאשר גב היד מופנה לעבר הכדור בזמן המגע. מכת בקהנד תבוצע על ידי שחקן ימני כאשר הכדור נמצא בצד השמאלי של המגרש, או כאשר שחקן שמאלי חובט בכדור המגיע לצד ימין של המגרש. המונח ההפוך: פורהנד
  7. סמאש (smash) – מכה אנכית חזקה, לרוב מבוצעת על ידי שחקן הטניס כשהוא קרוב לרשת. הכדור קופץ כה גבוה, עד שלא ניתן להשיב את חבטה כיוון שהוא יוצא מגבולות המגרש.
  8. חבטת חיתוך (slice) – חבטה המשמשת בכדורים נמוכים (בדרך כלל בגב יד), כאשר הכדור מסתובב למטה או לצדדים, שהמחבט מתחיל מלמעלה מעל לכתף ויורד למטה או למטה ואז הצדה, מטרתה לבלבל את היריב בתנועת הכדור (אי תיאום) וגם לאחר הנגיעה במגרש הכדור יקפוץ נמוך ויגע במגרש.
  9. סיבוב עילי (topspin) – סוג הסיבוביות הנפוץ ביותר, מכיוון שהוא מקטין את סיכויי השגיאה של השחקן. בחבטה השחקן צריך להביא את המחבט אל מתחת לכדור ולאחר הפגיעה בכדור יש לסובב במהירות את פרק כף היד. ככה נוצר הסיבוב.
  10. חבטת ה-angle – חבטת זו נחבטת גם בצורה הגנתית וגם התקפית. בחבטה זו בדרך כלל השחקן עומד בצד כלשהו על המגרש, (אם השחקן ימני: בצורת גב היד – בצד שמאל; בכף היד – צד ימין. אם השחקן שמאלי, אז ההפך.) ונותן חבטה אלכסונית קצרה. כך שאם החבטה מצליחה היריב יוצא מתחומי המגרש ומאפשר לשחקן השני לחבוט לצידו השני של המגרש בקלות.
כתבות קשורות
חדשות ועדכונים

כל מה שחדש ומעניין במרכזי הטניס בישראל, אירועים ותחרויות בטניס הישראלי והעולמי

מחפשים ספורט חדש? טניס הוא המשחק המושלם בשבילכם!
מחפשים ספורט חדש? טניס הוא המשחק המושלם בשבילכם!נתחיל בזה, שמדובר בספורט הנחשב ליחידני אבל הוא בעצם מאוד חברתי. ספורט, שבו תוכלו לא רק  לשרוף קלוריות (והרבה) ולהפעיל את כל חלקי הגוף, אלא גם לחלוק עם...
להמשך קריאה
טוסו על זה!! אליפות ארצית בפיקלבול
אנו מכריזים כי נפתחה ההרשמה לתחרות פיקל-בול ארצית זוגות של מרכזי הטניס והחינוך בישראל!!  הזוכים המאושרים יקבלו פרס יוקרתי במיוחד: טיסה זוגית לארה"בתהתחרות תתקיים בין התאריכים 10/6/2022-11/6/2022במרכזי הטניס והחינוך בישראל-...
להמשך קריאה
הטניס הישראלי חוגג: 45 שנה לאצטדיון קנדה

האצטדיון המיתולוגי ברמה"ש נחנך ביום העצמאות ה-29 של המדינה ומאז אירח אירועי שיא רבים. מנסדורף: "צפים זיכרונות מרגשים מהמשחקים ששיחקתי כאן"

אצטדיון קנדה הומה בצופים ( ארכיון מרכזי הטניס והחינוך בישראל )
לזכרם של אלופים!
כמדי שנה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, אנו נזכרים בשחקנים, מאמנים ועובדים יקרים שאיבדנו.  לפניכם, שלושה סיפורים כאלו:אסף רוזנפלד ז"ל אסף היה טניסאי מצטיין ושיחק בנהריה ובעכו, עיר הולדתו....
להמשך קריאה
רובי ג'וזף - סיפורו של ניצול השואה שייסד את מרכזי הטניס והחינוך בישראל

רובי ג'וזף, ניצול גטו צ'נסטוחובה בפולין, אחד מששת מייסדיי המרכז לטניס בישראל הטניס,

הקים כבר ב 1976 את המרכז הראשון ברמת השרון על מנת ביקש ליצור עתיד טוב יותר לילדים בישראל.

לאורך שנים...
להמשך קריאה