10 "המכות"- חבטות של עולם הטניס

חשבתם שאתם יודעים מה זה סרב, וולי או דרופשוט? חישבו שוב.. המרכז לטניס בישראל מגיש לכם את מילון מונחי חבטות טניס:

  1. סרב (serve) – חבטת הגשה. הכדור חייב לנחות באיזור ה'סרוויס-בוקס' של מגרש היריב, דהיינו – במחצית הקרובה לרשת. חבטה זו משמשת למעשה כחבטת-פתיחה להשגת נקודה. ברבים: סרבים.
  2. דרופ שוט (drop shot) – חבטת סלייס (ר' ערך) שבה הכדור נוחת קרוב מאוד לרשת ובקושי קופץ, מה שמקשה מאוד על היריב להגיע ולהעביר אותה כראוי.
  3. וולי (volley) – חבטת מענה לפני שהכדור חבטת יעף volly מספיק לנחות/לקפוץ על המגרש. בדרך כלל מבוצעת קרוב לרשת. מכיוון שמדובר בחבטה מהירה, היא נחשבת התקפית. דורשת מהירות רבה משני השחקנים.
  4. לוב (lob) – חבטת טניס גבוהה במיוחד, המכונה בעברית "תילול". מטרה התקפית: העברת הכדור מעל השחקן היריב, במיוחד אם הוא ממוקם קרוב לרשת, או באמצע המגרש – כדי לזכות בנקודה. מטרה הגנתית: כדי להעניק לחובט זמן להתאושש מריצה או התרחקות מן המרכז ו/או הרשת.
  5. פורהנד (forehand) – חבטה רגילה בה החלק החזיתי של היד מופנה לכדור בזמן החבטה. ההיפך מ'בקהנד'. לדוגמה, חבטה של שחקן ימני כאשר הכדור נמצא בחלק הימני של המגרש, כאשר כף היד מופנית לכיוון הרשת/הכדור.
  6. בקהנד (backhand) – חבטה המבוצעת כאשר גב היד מופנה לעבר הכדור בזמן המגע. מכת בקהנד תבוצע על ידי שחקן ימני כאשר הכדור נמצא בצד השמאלי של המגרש, או כאשר שחקן שמאלי חובט בכדור המגיע לצד ימין של המגרש. המונח ההפוך: פורהנד
  7. סמאש (smash) – מכה אנכית חזקה, לרוב מבוצעת על ידי שחקן הטניס כשהוא קרוב לרשת. הכדור קופץ כה גבוה, עד שלא ניתן להשיב את חבטה כיוון שהוא יוצא מגבולות המגרש.
  8. חבטת חיתוך (slice) – חבטה המשמשת בכדורים נמוכים (בדרך כלל בגב יד), כאשר הכדור מסתובב למטה או לצדדים, שהמחבט מתחיל מלמעלה מעל לכתף ויורד למטה או למטה ואז הצדה, מטרתה לבלבל את היריב בתנועת הכדור (אי תיאום) וגם לאחר הנגיעה במגרש הכדור יקפוץ נמוך ויגע במגרש.
  9. סיבוב עילי (topspin) – סוג הסיבוביות הנפוץ ביותר, מכיוון שהוא מקטין את סיכויי השגיאה של השחקן. בחבטה השחקן צריך להביא את המחבט אל מתחת לכדור ולאחר הפגיעה בכדור יש לסובב במהירות את פרק כף היד. ככה נוצר הסיבוב.
  10. חבטת ה-angle – חבטת זו נחבטת גם בצורה הגנתית וגם התקפית. בחבטה זו בדרך כלל השחקן עומד בצד כלשהו על המגרש, (אם השחקן ימני: בצורת גב היד – בצד שמאל; בכף היד – צד ימין. אם השחקן שמאלי, אז ההפך.) ונותן חבטה אלכסונית קצרה. כך שאם החבטה מצליחה היריב יוצא מתחומי המגרש ומאפשר לשחקן השני לחבוט לצידו השני של המגרש בקלות.
כתבות קשורות
חדשות ועדכונים

כל מה שחדש ומעניין במרכזי הטניס בישראל, אירועים ותחרויות בטניס הישראלי והעולמי

על מוטיבציה, הישגים ומה שביניהם
אלוף הטניס האגדי, האמריקאי ג'ימי קונורס, טען בעבר כי לצד המנטלי השפעה של 90% מההצלחה על מגרשי הטניס. בין אם נסכים לדעתו של קונורס לגבי מידת ההשפעה המנטלית על הצלחות בטניס ובין אם לאו, הרי לא נוכל...
להמשך קריאה
מסורת של תחרות- סבב מרשל מגיע בנובמבר לקריית שמונה.
בתאריכים 19-26/11/2022 תתקיים במרכז הטניס והחינוך קריית שמונה ,תחרות בינלאומית לנוער (Marshall Open ITF Juniors) לבנים ובנות לגילאי 13-18.תחרות זו הפכה למסורת רבת שנים והיא ממומנת דרך קבע ע"י דוקטור אריק מרשל (Dr...
להמשך קריאה
החלה תחרות טניס על שם רס"ן בר פלח ז"ל
אחת מפקודותיו של סגן מפקד סיירת נח"ל, שנפל בהיתקלות עם מחבלים לפני כחודשיים, הקימה אירוע לזכרו: "תמיד האמין כי עבודה קשה משתלמת, כמו בטניס"תחרות בטבריה לכבוד רס

תחרות טניס מרגשת...

להמשך קריאה
יצחק רבין: ראש ממשלה, רמטכ"ל אבל גם חובב טניס ושחקן טניס מושבע
מלבד רבין הציבורי והממלכתי, היה גם יצחק הפרטי. חובב ספורט מושבע, מאוהב במשחק הטניס - גם כשחקן וגם כצופה
להמשך קריאה
המיתוס ושברו: הטעויות בטניס שייפגעו במשחק שלכם
כמעט כל הטניסאיות והטניסאים שבויים במיתוס ידוע ומוכר, לפיו הם לרוב מפספסים כדור כתוצאה מפעולה טכנית שגויה, כלומר הזזת חלקי הגוף בצורה לא נכונה. לכן, אם הם יתקנו את הטעות ויזיזו את חלקי הגוף שלהם "נכון", אז...
להמשך קריאה