ראיון עם עפרה כהן-לוי, מנהלת תחום חינוך וקהילה של מרכזי הטניס והחינוך בישראל – ירושלים, על 3 תכניות קהילתיות חדשות במרכז הטניס בעיר הבירה. 

אוקטובר 2019

 

טניס בעולם הדממה

שיתוף פעולה חדש למרכז הטניס והחינוך בישראל – ירושלים עם בית ספר כי"ח לחירשים וכבדי שמיעה ירושלים, מוסד חינוכי ותיק ומיוחד בעיר.  בית הספר הזה נותן המון לילדים, במתכונת מלאה של דו-קיום – יהודים וערבים ביחד, כולל חילונים, דתיים וחרדים. בכדי להבין עד כמה בית הספר הזה מיוחד, מספרת עפרה: "יש בבית הספר אפילו תזמורת של נגנים שמסוגלים לנגן דרך רעידות באדמה".

הפעילות המשותפת במרכז לטניס בירושלים החלה ב-24 בספט' 

 

בית הספר לחרשים וכבדי שמיעה – כי"ח

יצרנו מיוזמתנו את הקשר עם המנהלת החדשה של בית הספר, ג'יהאן סירחאן. שיתוף הפעולה עם המרכז לטניס החל כבר בחודשים אפריל-מאי השנה. במטרה לקדם את היכולת של הילדים לתקשר עם העולם השומע, לא רק בשפת הסימנים אלא גם בשפה מדוברת עם כל העולם, כדי למנוע הסתגרות ובידוד. אז מלבד לימודי כדורגל שיש להם היום, התכנית החדשה תאפשר להם גם ללמוד טניס ולהצטרף לעולם הטניס  כאשר שני הצדדים מרוויחים מהמפגש.

 

עפרה מסבירה :"ילדים חירשים לחלוטין אינם נכנסים למסגרות משלבות, ברוב המקרים. לכן הם לא נחשפים למסגרות חינוך רגילות – ורבים בעולם ה"חיצוני" כלל לא רואים אותם. בתכנית אנחנו לומדים לתקשר עימם, ולהם מאוד חשוב הקשר עם העולם השומע. בית הספר שם דגש על הכנת הילדים החירשים לחיים: לתת להם תעודת בגרות מלאה, כל אחד לפי הפוטנציאל שלו; לתת תעודת מקצוע; עם יכולת להסתגל למטלות החיים ולבצע אותן באופן עצמאי לחלוטין".

 

"בתכנית הקהילתית החדשה שלנו עם כי"ח לחירשים אנחנו למעשה מלמדים את הילדים לשחק טניס, ופותחים להם אפשרות להמשיך ולהתפתח אצלנו. מדריך הטניס של המרכז יכול לבחון כל ילד ולראות אם יש לו פוטנציאל, בלי לתת למגבלת השמיעה להשפיע ללא צורך. מבחינה מוטורית ושכלית, הילדים הללו הם ככל הילדים".

 

המאמן עובד עם הילדים ע"פ תכנית ההדרכה החינוכית והספורטיבית, הפועלת במתכונת שנתית, תוך נגיעה בנושאי-ליבה, הצבת יעדים ומימושם, פיתוח מנהיגות, התמודדות עם הצלחה וכישלון. משתתפים בה כ-8 בנים ובנות, בני 14 עד 16. האחראי עליהם הוא וואיל אבו-ריאה, אחראי הצהרון של בי"ס כי"ח לחירשים. וואיל דאג ללמד אותנו על דרך העבודה הנכונה לעבוד עם חירשים, כך שהמגבלה שלהם לא תהווה מכשול לעבודה מוצלחת.

 

מטרת התכנית, כפי שמסכמת אותה עפרה כהן-לוי, היא "לשרת הכי טוב את הצרכים של הילדים האלו, ובסופו של דבר – שהילדים ירכשו דפוסי התנהגות שייטיבו עם חייהם, שיוכלו לשאוף להגיע למקום הכי גבוה שאפשר בכל הדרכים שילכו בהן. אנחנו מעודדים אותם להשתתף בפעילות שתעצים אותם. לומדים על הובלה, מנהיגות ותכנים שלא כל הילדים נחשפים אליהם בחייהם". התונית לא הייתה יוצאת לפועל ללא תרומתו של ארגון JCD, התורם לילדים בעלי צרכים מיוחדים ב-70 מדינות.

 

תכנית "חבק מזרח ירושלים"

עפרה כהן לוי רכזת קהילתית ירושלים

עפרה כהן לוי, רכזת קהילתית ירושלים

תכנית חדשה נוספת ומיוחדת של מרכזי הטניס והחינוך בירושלים תפתח אחרי החגים. יגיעו אלינו כ-20 קבוצות עם כ-200 ילדים ממזרח העיר, בכיתות ז'-י"א, לפעילות ואימוני טניס על המגרשים וסדנאות העצמה בחדרי המרכז, על ידי מנחים דוברי ערבית. זה עומד להיות הפנינג גדול שיתקיים בימי ראשון מ-9 בבוקר עד 13:30, בשלושה סבבים. כל שעה וחצי תחולק ל-45 דקות פעילות אחת ופעילות שנייה. כל קבוצה מחולקת לשתיים, ומתחלפות בפעילות (טניס / העצמה).

 

ארבעה מאמני טניס יעבדו במגרשים במקביל, כאשר כל מאמן יעבוד עם כ-10 נערים ונערות. זהו אימון טניס מקצועי לכל דבר ועניין. שיתוף פעולה מיוחד במינו, עם ילדים ונוער שנמצאים בשכונות מרוחקות במזרח העיר, ואין להם משאבים להינות מפעילות שכזו. אלו ילדים שמשחקים טניס בפעם הראשונה בחייהם.

 

האיש מאחורי הצלחת היוזמה הוא שאדי אבו-ג'אבר, מנהל תכנית "פותחים עתיד" במזרח ירושלים, שפועל מול משרד החינוך ועיריית ירושלים. שאדי גם דאג למימון המלא של הפרויקט. לשיטתו של שאדי, טניס נתפס בתור "ספורט של עשירים" ולכן הוא רצה שהילדים ממזרח העיר יוכלו להכיר את עולם הטניס, לשחק טניס ולהתרגש מן הספורט הזה. מרכז הטניס בירושלים ממוקם ברחוב אלמליח, באמצע שכונת קטמון, שבעבר הרחוק נחשבה שכונה מוחלשת, שהיו בה מקרי פשע והרבה עוני. לכן גם המיקום של המרכז הוא חשוב, כמודל של סיפור הצלחה ויציאה מן העוני. בלי שאדי, שהוא ספק מאושר להכנסת תכניות חינוך במזרח העיר, הפרויקט לא היה יוצא לדרך.

 

המטרה היא לא להסתפק בתוכנית של שנה בלבד. המטרה היא להקנות ערכים ומיומנויות לחיים דרך משחק הטניס. המאמן על המגרש יסביר עד כמה חשובה ההתמדה, המשמעת העצמית והמחוייבות לדרך כדי להצליח במשחק. המדריכים בסדנאות העצמה יעבירו אותו מסר לגבי הצלחה בחיים. כמו כן, אנחנו רוצים שהילדים יאהבו את הטניס ויוכלו להתקדם להשתתפות קבועה, בין השאר באמצעות מלגות אישיות דרך תרומות. הפעילות תחל בנובמבר 2019, למשך כ-21 שבועות, במרכז הטניס שלנו בירושלים. 

 

תכנית "חיים משותפים": דו-קיום ולימודי אנגלית 

מרכז הטניס בירושלים

מרכז הטניס בירושלים

תכנית קהילתית זו תחל ב-5 לנובמבר, למשך 14 שבועות של פעילות. בכל יום שלישי, יגיעו 60 משתתפים מכיתות ה' בבית הספר ממזרח העיר, ובית הספר "פולה בן-גוריון" במערב העיר. כל פעילות במסגרת המפגש השבועי נמשכת שעה וחצי. 

 

שלוש קבוצות של 10 תלמידים ישחקו על מגרש הטניס של מרכז הטניס בירושלים, ו-2 קבוצות של 15 תלמידים כל אחת ילמדו אנגלית ביחד: ערבים ויהודים באותה כיתה. כל משחק טניס מסתיים בלחיצת יד. כל שחקן טניס מקצועי נדרש לכבד כל שחקן שהוא מתמודד מולו – בלי הבדל דת, גזע, מין, אמונה, מוצא אתני, מצב כלכלי, שיוך תרבותי ." אנו מקווים שהתנהגות  מכבדת וסובלנית, המקובלת במשחק הטניס, תימשך הלאה גם לחייהם של הילדים" מדגישה עופרה.

 

לימודי האנגלית המשותפים נמצאים תחת אחריות של פרויקט "לומדים ביחד", השייך למינהלת חינוך ירושלים, בעיריית ירושלים.  שני מנהלי בתי הספר, מאמינים בערכם של חיים משותפים ודו-קיום, ולכן מקדמים את התכנית למרות הלחצים הסביבתיים המופעלים עליהם.

 

תכנית זו מתאפשרת דרך מימון מיוחד של "הקרן לירושלים", ובנוסף – תורם קנדי נדיב למרכז הטניס. אחת המטרות המרכזיות של הפרויקט היא היכרות בין ילדים ערבים לילדים יהודים בירושלים. באמצעות ההיכרות ניתן להפחית דעות קדומות שגויות ולמנוע חשיבה סטריאוטיפית, לעודד את קבלת האחר, לטפח סובלנות ושיתוף פעולה. במשחק הטניס יגלו הילדים את חשיבות השוויון: בטניס, כולם מתחילים מאותה נקודת פתיחה ספורטיבית, לא משנה אם הם ערבים או יהודים, מתגוררים במזרח העיר או במערבה; וכמובן גם ללמוד אנגלית, זה חשוב ביותר כי זוהי שפה בינלאומית.

 

ניתן ללמוד על העשייה החברתית של מרכזי הטניס והחינוך בישראל במגרש החברתי.