נולד גבוה: טניסאי העבר שחר פרקיס חוגג 60

טניסאי העבר נמנה על תור הזהב של הטניס הישראלי ובשיאו הגיע למקום ה-53 בעולם. שלמה גליקשטיין: "ספורטאי ואיש ענק, שהיה מודל ודוגמה למקצוענות, להישגיות ולמחויבות"

שחר פרקיס, אחד מבכירי טניסאי ישראל בעבר, חוגג היום (שישי) 60 שנים. הוא נמנה על תור הזהב של הטניס הישראלי בשנת ה-80 וה-90 יחד עם שלמה גליקשטיין, עמוס מנסדורף, גלעד בלום ועוד. תחילת דרכו הייתה במועדון הכרמל בחיפה ועם פתיחת מרכז הטניס והחינוך בעיר ב-1981, עבר פרקיס להתאמן לסירוגין אצל המאמן רון סטיל במרכז הטניס והחינוך רמת השרון.

מולי דנק, מאמנו הראשון של פרקיס בחיפה, נזכר בילד "שנולד גבוה", לדבריו. "הוא הגיע אלי בגיל 6 וישר זיהיתי את הכישרון והחוכמה שלו. הוא היה בוגר מאוד לגילו, עם יכולות נהדרות, חוסן מנטלי יוצא דופן ונשמה של ווינר. אימנתי עשרות רבות של שחקנים טובים אבל הקשר איתו היה ונותר מאוד מיוחד, ממש כמו אב ובן".

פרקיס, שצמח לגובה של 1.93 מטר, הגיע בגילאי הנוער לגמר אליפות אוסטרליה הפתוחה ב-1977 ושנה לאחר מכן זכה באליפות ישראל. ב-1980 כבר החל להתחרות בסבב ה-ATP ובשיאו הגיע למקום ה-53 בעולם ביחידים, עם שורה של ניצחונות בולטים על טניסאים כמו בוריס בקר, וויטק פיבק, אהרון קריקסטין, הרולד סולמון, ביל סקנלון, יעקב לאסק ואחרים.

בזוגות דורג פרקיס בשיאו במקום ה-54 בעולם ובין הישגיו הגיע עם שלמה גליקשטיין לגמר זוגות טורניר מונטה קרלו, לאחר שבשלב חצי הגמר הם ניצחו את אלופי ווימבלדון באותם הימים, מאטס וילאנדר ויוהקים ניסטרום. כמו כן, הוא הגיע עם עמוס מנסדורף לגמר הזוגות בטורניר יוהנסבורג.

במקביל, פרקיס היה חבר בנבחרת גביע הדייויס של ישראל במשך כעשור, היה אלוף ישראל ארבע פעמים ברציפות בין השנים 1988-1991 ואף השתתף באולימפיאדת סיאול ב-1988.

הקריירה המקצוענית שלו בסבב העולמי נקטעה בגיל 24 בשל סיבות רפואיות, אך למרות זאת התעקש והמשיך להשתתף בתחרויות בישראל עד שפרש סופית מהמשחק בגיל 29. לדברי שלמה גליקשטיין, "שחר היה ספורטאי ענק, שבלט בסופר הישגיות, במחויבות ובתשוקה לטניס. גם בהיותו מאמן הוא היה מורה דרך אשר היווה מודל ודוגמה לנחישות, משמעת ועבודה קשה. בזכות הטניס זכיתי להכיר חבר לחיים כבר 40 שנים ואיש ענק, צנוע ונעים הליכות בצורה יוצאת דופן". דנק מוסיף ואומר: "שחר הגיע להישגים נפלאים בטניס המקצועני בגיל יחסית צעיר והיה יכול להגיע לרמות עוד יותר גבוהות לולא הבעיות הבריאותיות שאילצו אותו להפסיק להתחרות בעולם".

לאחר פרישתו ניהל בין היתר פרקיס את מרכז הטניס והחינוך חיפה במשך 14 שנים ושימש כמנכ"ל איגוד הטניס.

כתבות קשורות
חדשות ועדכונים

כל מה שחדש ומעניין במרכזי הטניס בישראל, אירועים ותחרויות בטניס הישראלי והעולמי

על מוטיבציה, הישגים ומה שביניהם
אלוף הטניס האגדי, האמריקאי ג'ימי קונורס, טען בעבר כי לצד המנטלי השפעה של 90% מההצלחה על מגרשי הטניס. בין אם נסכים לדעתו של קונורס לגבי מידת ההשפעה המנטלית על הצלחות בטניס ובין אם לאו, הרי לא נוכל...
להמשך קריאה
מסורת של תחרות- סבב מרשל מגיע בנובמבר לקריית שמונה.
בתאריכים 19-26/11/2022 תתקיים במרכז הטניס והחינוך קריית שמונה ,תחרות בינלאומית לנוער (Marshall Open ITF Juniors) לבנים ובנות לגילאי 13-18.תחרות זו הפכה למסורת רבת שנים והיא ממומנת דרך קבע ע"י דוקטור אריק מרשל (Dr...
להמשך קריאה
החלה תחרות טניס על שם רס"ן בר פלח ז"ל
אחת מפקודותיו של סגן מפקד סיירת נח"ל, שנפל בהיתקלות עם מחבלים לפני כחודשיים, הקימה אירוע לזכרו: "תמיד האמין כי עבודה קשה משתלמת, כמו בטניס"תחרות בטבריה לכבוד רס

תחרות טניס מרגשת...

להמשך קריאה
יצחק רבין: ראש ממשלה, רמטכ"ל אבל גם חובב טניס ושחקן טניס מושבע
מלבד רבין הציבורי והממלכתי, היה גם יצחק הפרטי. חובב ספורט מושבע, מאוהב במשחק הטניס - גם כשחקן וגם כצופה
להמשך קריאה
המיתוס ושברו: הטעויות בטניס שייפגעו במשחק שלכם
כמעט כל הטניסאיות והטניסאים שבויים במיתוס ידוע ומוכר, לפיו הם לרוב מפספסים כדור כתוצאה מפעולה טכנית שגויה, כלומר הזזת חלקי הגוף בצורה לא נכונה. לכן, אם הם יתקנו את הטעות ויזיזו את חלקי הגוף שלהם "נכון", אז...
להמשך קריאה