להתראות אלוף: רוג'ר פדרר הפסיד במשחק הפרידה ובכה מהתרגשות

השוויצרי האגדי שיתף פעולה עם רפאל נדאל בגביע לייבר ושני הנציגים של נבחרת אירופה הפסידו 4:6, 7:6 (2), 11:9 לפרנסס טיאפו וג'ק סוק מנבחרת שאר העולם. בגיל 41, זה היה המשחק הרשמי האחרון בקריירה של זוכה 20 תארי הגרנד סלאם, שלא הצליח לעצור את הדמעות לעיני 20 אלף צופים בלונדון/

להתראות אלוף ותודה על הכול. רוג'ר פדרר האגדי שיחק הלילה (בין שישי לשבת) את משחקו הרשמי האחרון בקריירה. השוויצרי בן ה-41 שיתף פעולה עם יריבו הגדול ביותר במהלך הקריירה, רפאל נדאל, במשחק זוגות במסגרת גביע לייבר. השניים, שייצגו את נבחרת אירופה, הפסידו 4:6, 7:6 (2), 11:9 לפרנסס טיאפו וג'ק סוק האמריקאים, שייצגו את נבחרת שאר העולם.

פדרר הנרגש עלה אל המגרש והתקבל בכבוד מלכים כשכל השחקנים וגם הקפטנים של שתי הנבחרות – ביורן בורג האירופי וג'ון מקנרו האמריקאי – חיבקו אותו במנהרה בדרך אל המגרש. כשהכרוז באולם קרא בשמו של פדרר, 20 אלף הצופים באולם O2 בלונדון הרעישו עולמות וחגגו את הפרידה ממנו בצורה הכי מכובדת שיש. אפשר היה לראות את ההתרגשות העצומה על פדרר, ששיחק גם לעיני הוריו, ובמשחקון הראשון נדאל היה זה שהגיש ודחה עבור השוויצרי את המעמסה הרגשית.

ככל שהדקות נקפו והנקודות שוחקו, אפשר היה לראות שפדרר מנער מעליו את ההתרגשות ומתחיל להראות למה הוא כנראה הטניסאי האהוב ביותר בהיסטוריה של הספורט. קיבלנו טעימה אחרונה מהאלגנטיות, הפינס והקלאסה של מי שהיה במשך כל כך הרבה שנים הפנים של הענף וגרם לכל כך הרבה לבבות בכל רחבי העולם לרטוט.

אמנם המשחק עצמו היה די חסר חשיבות מבחינה מעשית, שכן גביע לייבר (על שם טניסאי העבר האוסטרלי רוד לייבר) הוא אמנם אירוע רשמי של איגוד טניס הגברים ה-ATP, אבל בפועל הוא סוג של אירוע ראווה שנועד לספק לקהל סוף שבוע עם כל האגדות של עולם הטניס. למרות זאת, אפשר היה לראות שלפדרר הווינר כן חשוב לנצח במשחק האחרון בקריירה וגם לחברו נדאל כמובן. לצערם של השניים זה לא קרה הערב, אבל גם כך היה ערב מרגש וראוי לסיום הקריירה של אחד הגדולים בכל הזמנים.
"הקריירה שלי הייתה מסע מושלם, אמר בסיום בדמעות. "הייתי עושה את זה שוב ושוב. כולם כאן – הבנים, הבנות, אשתי שכל כך תומכת. היא הייתה יכולה לעצור אותי כבר לפני הרבה זמן אבל היא לא עשתה את זה, היא נתנה לי להמשיך לשחק וזה מדהים, אני חייב לה תודה על זה"
פדרר החל את הקריירה המפוארת שלו אי שם ב-1998 ומאז זכה ב-20 תארי גרנד סלאם, שהם ארבעת הטורנירים החשובים ביותר של השנה בטניס העולמי. 20 התארים היו שיא הזכיות עד שרפאל נדאל ונובאק ג'וקוביץ' עקפו אותו (נדאל זכה ב-22 ואילו ג'וקוביץ' ב-21).
פרידה מהאהוב מכולם- פדרר\
בנוסף לתארי הגרנד סלאם, פדרר זכה שש פעמים בטורניר גמר הסבב (2004-2003, 2007-2006 ו-2011-2010). יש לו גם מדליית כסף אולימפית מלונדון 2012, אז הפסיד בגמר לאנדי מארי. יש לו גם מדליית זהב אולימפית מ-2008, בה זכה יחד עם חברו סטן ואוורינקה. הוא גם זכה עם נבחרת שוויץ בגביע דייויס ב-2014.
מהלך המשחק
המשחק נפתח בהתרגשות שיא של פדרר, שביקש מנדאל להגיש ראשון ואירופה שמרה על ההגשות. האמריקאים גם שמרו על ההגשות ואיזנו ל-1:1, במשחקון הבא היה אירוע נדיר כשחבטה של פדרר עברה בחור שבין הרשת לעמוד והנקודה לא ניתנה לו ולנדאל. גם כך הם שמרו על ההגשות ועלו ל-1:2. האמריקאים עם ההגשות של סוק איזנו ל-2:2 וגם האירופים שמרו על ההגשות בקלות בדרך ל-2:3. עדיין אין נקודות שבירות במשחק. זה לא השתנה גם אחרי שני המשחקונים הבאים וזה 3:4 לנבחרת אירופה. שתי הנבחרות המשיכו לשמור על ההגשות עד שפדרר ונדאל השיגו את השבירה בדיוק ברגע הנכון, המשחקון העשירי, וזכו במערכה הראשונה עם 4:6.

הרבה מילים נשפכו לאורך השנים על היריבות הגדולה בין פדרר ומי שהערב שיחק לצדו באולם O2 בלונדון – רפאל נדאל. הספרדי היה הראשון שערער את השליטה שלו בטניס העולמי. השניים שיחקו זה מול זה לא פחות מ-40 פעמים והמאזן הוא 16:24 לטובת הספרדי. לפדרר יש מאזן 1:3 על דשא מול נדאל ו-9:11 על משטחים קשים, בעוד על החימר האהוב על הספרדי המאזן חד צדדי לחלוטין לטובתו – 2:14. המפגש האחרון ביניהם היה בחצי גמר ווימבלדון ב-2019, אז פדרר ניצח בארבע מערכות לפני שהפסיד בגמר לנובאק ג'וקוביץ'.

במערכה השנייה הצליחו צמד האמריקאים להשיג שבירה ראשונה מבחינתם במשחקון השלישי על ההגשות של נדאל ועלו ל-1:2. שני הצדדים שמרו על ההגשות וזה 2:3 לנבחרת שאר העולם. האירופים הצליחו לשבור את טיאפו וסוק אחרי נגיעה כפולה של הראשון בחבטה ליד הרשת וזה 3:3. פדרר ונדאל שמרו על ההגשות ועלו ל-3:4, גם האמריקאים עשו את זה ואחרי עוד שמירה של האירופים זה 4:5. האמריקאים גם שמרו על ההגשות שלהם, איזנו ל-5:5 ובמשחקון הבא עלו ל-40:0 על ההגשות של נדאל. האירופים הצליחו לחזור מזה ובתום משחקון עם רמה גבוהה מאוד שמרו על ההגשות ועלו ל-5:6. נבחרת העולם שמרה על ההגשות וכפתה שובר שוויון. במקרה שהמשחק יגיע למערכה שלישית, היא תוכרע במשחק של עד 10 נקודות, כלומר הנבחרת הראשונה שתגיע ל-10. נבחרת העולם ניצחה בקלות בשובר השוויון עם 2:7, נראה שנדאל ופדרר קצת חסרי ברק ואנרגיות עכשיו.
למלך יש כתר
המערכה השלישית, שתשוחק עד 10 נקודות, התחילה ב-0:3 לנבחרת אירופה, אבל פדרר פספס חבטה ליד הרשת ונבחרת העולם איזנה ל-3:3. סוק הצליח לחבוט חבטה חסרת סיכוי ומדהימה והעלה את נבחרת העולם ל-3:4, אבל פדרר החזיר עם מיני שבירה משלו וזה 4:4. סוק סיפק עוד נקודה נהדרת וקבע 4:5, אבל נדאל ענה לו עם וולי משלו וזה 5:5. שתי הנקודות הבאות גם הלכו לשני הצדדים וזה 6:6, הכי צמוד שיש (וגם חרוז). נבחרת העולם עלתה ל-7:8 אחרי שטיאפו חבט בעוצמה על הגוף של פדרר ומיהר להתנצל, הקהל קרא בוז, אבל השוויצרי סימן להם להרגיע. פדרר זכה בנקודה הבאה בשביל נבחרת אירופה וקבע 8:8, איזה מתח. נדאל החזיר הגשה של טיאפו בצורה מצוינת, האמריקאי חבט אל הרשת וזה 8:9 לאירופה. פדרר יגיש למשחק כולו, אי אפשר היה לכתוב את זה אחרת. זה לא נגמר, טיאפו גילה אינסטינקטים נהדרים ליד הרשת, פדרר שלח כדור קשה אל הרשת וזה 9:9. טיאפו החזיר בצורה מושלמת הגשה של פדרר וסוק סגר עניין 9:11 בסיום.

 

כתבות קשורות
חדשות ועדכונים

כל מה שחדש ומעניין במרכזי הטניס בישראל, אירועים ותחרויות בטניס הישראלי והעולמי

על מוטיבציה, הישגים ומה שביניהם
אלוף הטניס האגדי, האמריקאי ג'ימי קונורס, טען בעבר כי לצד המנטלי השפעה של 90% מההצלחה על מגרשי הטניס. בין אם נסכים לדעתו של קונורס לגבי מידת ההשפעה המנטלית על הצלחות בטניס ובין אם לאו, הרי לא נוכל...
להמשך קריאה
מסורת של תחרות- סבב מרשל מגיע בנובמבר לקריית שמונה.
בתאריכים 19-26/11/2022 תתקיים במרכז הטניס והחינוך קריית שמונה ,תחרות בינלאומית לנוער (Marshall Open ITF Juniors) לבנים ובנות לגילאי 13-18.תחרות זו הפכה למסורת רבת שנים והיא ממומנת דרך קבע ע"י דוקטור אריק מרשל (Dr...
להמשך קריאה
החלה תחרות טניס על שם רס"ן בר פלח ז"ל
אחת מפקודותיו של סגן מפקד סיירת נח"ל, שנפל בהיתקלות עם מחבלים לפני כחודשיים, הקימה אירוע לזכרו: "תמיד האמין כי עבודה קשה משתלמת, כמו בטניס"תחרות בטבריה לכבוד רס

תחרות טניס מרגשת...

להמשך קריאה
יצחק רבין: ראש ממשלה, רמטכ"ל אבל גם חובב טניס ושחקן טניס מושבע
מלבד רבין הציבורי והממלכתי, היה גם יצחק הפרטי. חובב ספורט מושבע, מאוהב במשחק הטניס - גם כשחקן וגם כצופה
להמשך קריאה
המיתוס ושברו: הטעויות בטניס שייפגעו במשחק שלכם
כמעט כל הטניסאיות והטניסאים שבויים במיתוס ידוע ומוכר, לפיו הם לרוב מפספסים כדור כתוצאה מפעולה טכנית שגויה, כלומר הזזת חלקי הגוף בצורה לא נכונה. לכן, אם הם יתקנו את הטעות ויזיזו את חלקי הגוף שלהם "נכון", אז...
להמשך קריאה