להתראות אלוף: רוג'ר פדרר הפסיד במשחק הפרידה ובכה מהתרגשות

השוויצרי האגדי שיתף פעולה עם רפאל נדאל בגביע לייבר ושני הנציגים של נבחרת אירופה הפסידו 4:6, 7:6 (2), 11:9 לפרנסס טיאפו וג'ק סוק מנבחרת שאר העולם. בגיל 41, זה היה המשחק הרשמי האחרון בקריירה של זוכה 20 תארי הגרנד סלאם, שלא הצליח לעצור את הדמעות לעיני 20 אלף צופים בלונדון/

להתראות אלוף ותודה על הכול. רוג'ר פדרר האגדי שיחק הלילה (בין שישי לשבת) את משחקו הרשמי האחרון בקריירה. השוויצרי בן ה-41 שיתף פעולה עם יריבו הגדול ביותר במהלך הקריירה, רפאל נדאל, במשחק זוגות במסגרת גביע לייבר. השניים, שייצגו את נבחרת אירופה, הפסידו 4:6, 7:6 (2), 11:9 לפרנסס טיאפו וג'ק סוק האמריקאים, שייצגו את נבחרת שאר העולם.

פדרר הנרגש עלה אל המגרש והתקבל בכבוד מלכים כשכל השחקנים וגם הקפטנים של שתי הנבחרות – ביורן בורג האירופי וג'ון מקנרו האמריקאי – חיבקו אותו במנהרה בדרך אל המגרש. כשהכרוז באולם קרא בשמו של פדרר, 20 אלף הצופים באולם O2 בלונדון הרעישו עולמות וחגגו את הפרידה ממנו בצורה הכי מכובדת שיש. אפשר היה לראות את ההתרגשות העצומה על פדרר, ששיחק גם לעיני הוריו, ובמשחקון הראשון נדאל היה זה שהגיש ודחה עבור השוויצרי את המעמסה הרגשית.

ככל שהדקות נקפו והנקודות שוחקו, אפשר היה לראות שפדרר מנער מעליו את ההתרגשות ומתחיל להראות למה הוא כנראה הטניסאי האהוב ביותר בהיסטוריה של הספורט. קיבלנו טעימה אחרונה מהאלגנטיות, הפינס והקלאסה של מי שהיה במשך כל כך הרבה שנים הפנים של הענף וגרם לכל כך הרבה לבבות בכל רחבי העולם לרטוט.

אמנם המשחק עצמו היה די חסר חשיבות מבחינה מעשית, שכן גביע לייבר (על שם טניסאי העבר האוסטרלי רוד לייבר) הוא אמנם אירוע רשמי של איגוד טניס הגברים ה-ATP, אבל בפועל הוא סוג של אירוע ראווה שנועד לספק לקהל סוף שבוע עם כל האגדות של עולם הטניס. למרות זאת, אפשר היה לראות שלפדרר הווינר כן חשוב לנצח במשחק האחרון בקריירה וגם לחברו נדאל כמובן. לצערם של השניים זה לא קרה הערב, אבל גם כך היה ערב מרגש וראוי לסיום הקריירה של אחד הגדולים בכל הזמנים.
"הקריירה שלי הייתה מסע מושלם, אמר בסיום בדמעות. "הייתי עושה את זה שוב ושוב. כולם כאן – הבנים, הבנות, אשתי שכל כך תומכת. היא הייתה יכולה לעצור אותי כבר לפני הרבה זמן אבל היא לא עשתה את זה, היא נתנה לי להמשיך לשחק וזה מדהים, אני חייב לה תודה על זה"
פדרר החל את הקריירה המפוארת שלו אי שם ב-1998 ומאז זכה ב-20 תארי גרנד סלאם, שהם ארבעת הטורנירים החשובים ביותר של השנה בטניס העולמי. 20 התארים היו שיא הזכיות עד שרפאל נדאל ונובאק ג'וקוביץ' עקפו אותו (נדאל זכה ב-22 ואילו ג'וקוביץ' ב-21).
פרידה מהאהוב מכולם- פדרר\
בנוסף לתארי הגרנד סלאם, פדרר זכה שש פעמים בטורניר גמר הסבב (2004-2003, 2007-2006 ו-2011-2010). יש לו גם מדליית כסף אולימפית מלונדון 2012, אז הפסיד בגמר לאנדי מארי. יש לו גם מדליית זהב אולימפית מ-2008, בה זכה יחד עם חברו סטן ואוורינקה. הוא גם זכה עם נבחרת שוויץ בגביע דייויס ב-2014.
מהלך המשחק
המשחק נפתח בהתרגשות שיא של פדרר, שביקש מנדאל להגיש ראשון ואירופה שמרה על ההגשות. האמריקאים גם שמרו על ההגשות ואיזנו ל-1:1, במשחקון הבא היה אירוע נדיר כשחבטה של פדרר עברה בחור שבין הרשת לעמוד והנקודה לא ניתנה לו ולנדאל. גם כך הם שמרו על ההגשות ועלו ל-1:2. האמריקאים עם ההגשות של סוק איזנו ל-2:2 וגם האירופים שמרו על ההגשות בקלות בדרך ל-2:3. עדיין אין נקודות שבירות במשחק. זה לא השתנה גם אחרי שני המשחקונים הבאים וזה 3:4 לנבחרת אירופה. שתי הנבחרות המשיכו לשמור על ההגשות עד שפדרר ונדאל השיגו את השבירה בדיוק ברגע הנכון, המשחקון העשירי, וזכו במערכה הראשונה עם 4:6.

הרבה מילים נשפכו לאורך השנים על היריבות הגדולה בין פדרר ומי שהערב שיחק לצדו באולם O2 בלונדון – רפאל נדאל. הספרדי היה הראשון שערער את השליטה שלו בטניס העולמי. השניים שיחקו זה מול זה לא פחות מ-40 פעמים והמאזן הוא 16:24 לטובת הספרדי. לפדרר יש מאזן 1:3 על דשא מול נדאל ו-9:11 על משטחים קשים, בעוד על החימר האהוב על הספרדי המאזן חד צדדי לחלוטין לטובתו – 2:14. המפגש האחרון ביניהם היה בחצי גמר ווימבלדון ב-2019, אז פדרר ניצח בארבע מערכות לפני שהפסיד בגמר לנובאק ג'וקוביץ'.

במערכה השנייה הצליחו צמד האמריקאים להשיג שבירה ראשונה מבחינתם במשחקון השלישי על ההגשות של נדאל ועלו ל-1:2. שני הצדדים שמרו על ההגשות וזה 2:3 לנבחרת שאר העולם. האירופים הצליחו לשבור את טיאפו וסוק אחרי נגיעה כפולה של הראשון בחבטה ליד הרשת וזה 3:3. פדרר ונדאל שמרו על ההגשות ועלו ל-3:4, גם האמריקאים עשו את זה ואחרי עוד שמירה של האירופים זה 4:5. האמריקאים גם שמרו על ההגשות שלהם, איזנו ל-5:5 ובמשחקון הבא עלו ל-40:0 על ההגשות של נדאל. האירופים הצליחו לחזור מזה ובתום משחקון עם רמה גבוהה מאוד שמרו על ההגשות ועלו ל-5:6. נבחרת העולם שמרה על ההגשות וכפתה שובר שוויון. במקרה שהמשחק יגיע למערכה שלישית, היא תוכרע במשחק של עד 10 נקודות, כלומר הנבחרת הראשונה שתגיע ל-10. נבחרת העולם ניצחה בקלות בשובר השוויון עם 2:7, נראה שנדאל ופדרר קצת חסרי ברק ואנרגיות עכשיו.
למלך יש כתר
המערכה השלישית, שתשוחק עד 10 נקודות, התחילה ב-0:3 לנבחרת אירופה, אבל פדרר פספס חבטה ליד הרשת ונבחרת העולם איזנה ל-3:3. סוק הצליח לחבוט חבטה חסרת סיכוי ומדהימה והעלה את נבחרת העולם ל-3:4, אבל פדרר החזיר עם מיני שבירה משלו וזה 4:4. סוק סיפק עוד נקודה נהדרת וקבע 4:5, אבל נדאל ענה לו עם וולי משלו וזה 5:5. שתי הנקודות הבאות גם הלכו לשני הצדדים וזה 6:6, הכי צמוד שיש (וגם חרוז). נבחרת העולם עלתה ל-7:8 אחרי שטיאפו חבט בעוצמה על הגוף של פדרר ומיהר להתנצל, הקהל קרא בוז, אבל השוויצרי סימן להם להרגיע. פדרר זכה בנקודה הבאה בשביל נבחרת אירופה וקבע 8:8, איזה מתח. נדאל החזיר הגשה של טיאפו בצורה מצוינת, האמריקאי חבט אל הרשת וזה 8:9 לאירופה. פדרר יגיש למשחק כולו, אי אפשר היה לכתוב את זה אחרת. זה לא נגמר, טיאפו גילה אינסטינקטים נהדרים ליד הרשת, פדרר שלח כדור קשה אל הרשת וזה 9:9. טיאפו החזיר בצורה מושלמת הגשה של פדרר וסוק סגר עניין 9:11 בסיום.

 

כתבות קשורות
חדשות ועדכונים

כל מה שחדש ומעניין במרכזי הטניס בישראל, אירועים ותחרויות בטניס הישראלי והעולמי

יוני ארליך ורונן מורלי העבירו השתלמות מקצועית למאמנות ומאמנים תחרותיים מכל רחבי הארץ
היום, התקיימה השתלמות מאמנות ומאמנים תחרותיים מכל רחבי הארץ במרכז הטניס והחינוך רמת השרון 🥎
להמשך קריאה
"מקדיש את זה לחטופים ששוחררו": גיא ששון זכה ברולאן גארוס בכיסאות גלגלים

הטניסאי הישראלי (3 בעולם) עשה היסטוריה אחרי שניצח בגמר את סם שרודר ההולנדי 2:6, 6:3, 6:7(7) ולקח את הגראנד סלאם היוקרתי אחרי קאמבק הירואי. לאחר מכן הפסיד בגמר בטורניר הזוגות.

נערך אירוע סוף השנה בטניס לילדי הפריפריה

מנכ"ל בית הנשיא ואנדיוני הגיעו לטקס מיוחד שבמרכזו תוכנית ה`הדסטארט`

צילם אלכס גולדשטיין
עשרות ילדות וילדים מהפריפריה הגיאוגרפית במרכזי הטניס  התארחו  במרכז הטניס...
להמשך קריאה
הכוח הנשי: מלכות החימר כובשות אותו שוב

תחרות צמודה ומותחת בטניס נשים עתידה לרתק אותנו לערוץ יורוספורט ברולאן גארוס 2024. מה חדש בין הקליבריות הגדולות? אלופת ישראל לשעבר רקפת בנימיני מנתחת

רקפת בנימיני- טור אורח

מוכנה להסתער שביונטק

בעוד מגרשי החימר ברולאן...
להמשך קריאה
מטפחים את דור עתיד של הטניס התחרותי בישראל!
היום התכנסו כ-80 שחקניות ושחקני טניס בגילאי 6-11 מכל רחבי הארץ לסדרת תחרויות מיוחדת במרכז הטניס והחינוך שברמת השרון. מדובר בשחקניות ושחקני ה"עתודה" של מרכזי הטניס והחינוך בישראל, אשר זוהו...
להמשך קריאה