כמו מקצוענים: להכין את עצמנו למשחק הטניס הבא

בטח שאלתם את עצמכם לא פעם, איך שחקני הטניס המקצוענים מכינים את עצמם למשחק הטניס הבא? כמובן שהניסיון בתחרויות מהווה תפקיד מרכזי, אבל לא פחות חשוב מכך – הביטחון העצמי. ביטחון שכל שחקן או שחקנית עשו כל שביכולתם בכדי לשלוט במה שיש להם שליטה עליו. למשל, התמקדות בשיפור הכושר הגופני או שכלול היכולות הטכניות וכן ביצוע מגוון משחקים מקדימים – משחקי טקטיקה מול יריב אימון, משחקי נקודות ועד למשחק על אותו משטח בו התחרות הקרובה עומדת להתקיים, לצורך היכרות עם המגרש ואפילו עם  כדורי התחרות. בנוסף, הקפדה על משטר תזונתי מאוזן ובריא תורם רבות ומהווה חלק מבוטל מתמהיל ההכנות.

נשמע מאתגר או מורכב? אז זהו, שגם אתם יכולים להכין את עצמכם כראוי, במידה ואין ביכולתכם לבצע את כל שלבי ההכנה  של השחקנים המקצוענים. איך? זה הזמן להתחיל להתכונן למשחק על-ידי הפעולות שאתם יכולים לשלוט בהן בכדי ליצור יתרון מול היריבים. לצורך כך, ריכזנו עבורכם שאלות ותשובות חיוניות.

אתם שואלים, אנחנו עונים!

מהי מסגרת הזמן להכנה?

הדגש הוא על "48 שעות לפני זמן המשחק" כמסגרת זמן ההכנה העיקרית.

מה מומלץ לעשות בזמן זה?

התארגנות 48 שעות לפני המשחק כוללת את השלבים הבאים: הקפדה של שתיית מים מרובה וארוחות בריאות, ללא משקאות מוגזים או מזון עתיר שומן; שינה של לפחות 8 שעות בלילה; בדיקה שכל ציוד הטניס שלכם מוכן לשימוש, כמו גידים מתוחים, תקינות הנעליים, אחיזות המחבט ועד לצמיד המזל במידה ואתם מאמינים בכך; הפיכת האימונים הארוכים והאינטנסיביים למפגשים קצרים ואינדיבידואלים יותר; התמקדות במפגשים המקוצרים בנקודות חוזק ולא בנקודות חולשות – במה שאנו  טובים  בו ולא בהטיות שליליות אשר עלולות להסיח את דעתנו ואף לערער את ביטחוננו.

מה עושים לילה לפני המשחק?

רצוי לצפות בביצועי היריב הקרוב, או לקבל מידע משחקנים אחרים ששיחקו מולו. במקביל, יש כמובן לחשוב על תוכנית המשחק ולשרטט בראש תרחישים שונים. ככל שהלחץ מתגבר, הרי בלילה חשוב להרחיק את המחשבות ולהקפיד על שינה טובה. ניתן לעשות זאת על-ידי דמיון מודרך או אפילו מחשבות נעימות על דברים שעושים לנו רק טוב.

מה קורה בבוקר המשחק?

האדרנלין כבר זורם ולכן ההתארגנות מחייבת קודם-כל עבודה פנימית, משמע –  הימנעות מהסחות דעת. הידיעה שעשינו  כל מה שביכולתנו מעניקה מוכנות ונינוחות. בנוסף, ובהתאם לזמן המשחק וככל שהוא בשעות הבוקר, יש להתעורר  לפחות שעתיים לפני תחילת המשחק ולאכול ארוחת בוקר קלה. נקודה זו חשובה ביותר, שכן אל לנו להרגיש כבדות מהאוכל גם אם נשאר טיפה רעבים. במקרה זה, תמיד אפשר לאכול  חטיף חלבון, בננה או תמר.

מהי ההתארגנות שעה לפני המשחק?

ההמלצה היא להגיע כשעה קודם בכדי להתחמם. החימום האידיאלי כולל חבטות במשך 30-45 דקות, כך שנוכל להיכנס  לקצב טוב יותר. שימו לב: זמן החימום משתנה בין שחקן לשחקן, חשוב שתרגישו מוכנים. אם אין לכם פרטנר לחימום, לכו לקיר אימון או השתמשו בתותח כדורים. אפשרות נוספת היא חימום דינמי בשטח פתוח הכולל קפיצה בחבל, מתיחות ועוד.

זכרו: ככל שתבצעו חימום קפדני יותר תעלו למגרש מוכנים יותר ותספגו פחות פציעות. מנגד, הרבה שחקנים יוצאים למגרש עם המחשבה שמספיק להם חימום של 5 דקות בלבד. חימום בזמן קצרצר זה הוא שגוי מכיוון שהגוף צריך הרבה יותר זמן להתחשלות פיזית. עד שהגוף אכן יגיע למצב הפיזי האופטימלי ייתכן ונבזבז 2-3 משחקונים לפחות. החימום הפיזי האמיתי חייב  להתרחש לא כחלק ממשחקי התחרות אלא לפני!

מה עוד צריך לעשות בזמן החימום?

לימדו את היריב: הסתכלו מה חזק אצלו, במה הוא מרגיש פחות נוח, איך חבטת הפתיחה שלו, איך חבטת הפתיחה השנייה שלו – האם אפשר, למשל, להתקיף אותה; החזירו כמה מההגשות שלו לאימון חזרה; שימו לב לרוח, שמש, צללים על פני המגרש או כל דבר אחר שיכול להשפיע על המשחק. בשורה התחתונה, יש כל כך הרבה פרטים שניתן לאסוף במהלך החימום, כך שחבל לבזבז את ההזדמנות כדי לגבש הרמטית את תוכנית המשחק שלך.

היכן נכנסת לתמונה תכנית המשחק?

או-טו-טו מתחיל המשחק, שבו אנו רוצים לשלוט כמה שיותר על-פי התכנית שבנינו. כזכור, לילה לפני המשחק אנו נדרשים לחשוב ולפתח את תכנית המשחק שלנו. לעניין זה, חישבו על התוכנית כעל ספר משחק, שמתפתח ומותאם לכל יריב ויריב. לאורך הקריירה, התוכנית עוזרת לבנות ביטחון בזמנים הכי מלחיצים ובסופו של דבר היא אחד המפתחות המרכזיים לניצחון במשחקים.

על מה לשים דגש בבניית תוכנית משחק?

ראשית, נלמד את היריב בצורה המעמיקה ביותר באמצעות צפייה במשחקים/באימונים שלו, נבין את הטקטיקה שבה הוא משחק ומהן החוזקות והחולשות שלו. לאחר שלב הלמידה נחשוב בצורה התקפית ונתמקד בחולשות של היריב. לצורך כך, נשתמש ב"נכסים" הבטוחים שלנו, כמו החבטות היותר טובות, או במילים אחרות: מה נצטרך לעשות כדי ליצור הזדמנויות? לדוגמה, האם אוכל למסור כדורים קצרים/גבוהים יותר על ידי חיתוך קצר ונמוך? ומה לגבי פתיחת המגרש בזוויות או בגלגול כדורים כבדים מעל הכתף של המתחרה? כל זאת, במטרה לכפות את סגנון המשחק שלך על היריב מחד ולנטרל את החוזקות שלו מאידך. להיות בשליטה, כבר אמרנו? נוסיף ונאמר כי ניתן להגיע לשליטה במשחק ללא קשר לדירוג היריב ואפילו כאשר מדובר בשחקן המדורג יותר גבוה מאיתנו. אחרי הכל, משחק הטניס הוא המקום להגיע לשיאים חדשים בכל פעם מחדש ולפרוץ את גבולות היכולות בכל הזדמנות.

אז מה ניקח איתנו הלאה?

ההצלחה בטניס עוברת דרך עבודה קשה באימונים, הכנה נכונה ועיצוב חוסן מנטלי. כל אלה מובילים אותנו לבניית תוכנית משחק וליישומה הלכה למעשה ברגע האמת. מניסיון, הרבה שחקנים נכנסים לתחרות ללא תוכנית. הם אינם מודעים לנקודות החוזק שלהם ולא לוקחים בחשבון את החולשות של היריב. לכן, הם מוצאים את עצמם לעיתים קרובות בעמדה של מגננה במהלך המשחק. לחילופין, שימוש בכוח שלנו, כמו גם קריאה נכונה של היריב – נטרול ומוכנות לחוזקות שלו, בהחלט ייסעו לנו להצליח. המשמעות מכך ברורה: הכנה ראויה וקפדנית למשחק הבא תוביל אותנו לשליטה ובעזרתה לניצחון המיוחל. כמו מקצוענים, הלוא כן?!

 

 

 

כתבות קשורות
חדשות ועדכונים

כל מה שחדש ומעניין במרכזי הטניס בישראל, אירועים ותחרויות בטניס הישראלי והעולמי

מגרש מנצח: אליניב ברדה השתתף בפעילויות לילדים במרכז הטניס באר שבע
מאמן קבוצת הכדורגל של הפועל באר שבע, אליניב ברדה,  הגיע לחזק את ילדי העיר.
יניב סקירה, מנהל המרכז: "גאים על הזכות לתמוך בילדים"
מרכזי הטניס והחינוך בישראל תורמים בזמן המלחמה
מאז תחילת מלחמת חרבות ברזל  כלל מרכזי הטניס והחינוך בישראל מצפון ועד דרום התגייסו לארגן מגוון רחב של פעילויות תומכות כגון: ליווי פסיכולוגי לילדים ולעובדים,התנדבות בקהילה על ידי נוער ועובדי המרכז, ארגון פעילויות לילדים עקורים, תמיכה לכל...
להמשך קריאה
מרכזי הטניס בישראל - פתחו סניף חדש והפעם במגדל העמק.
יש לנו בייבי חדש!המשפחה שלנו ממשיכה לגדול ואנו נרגשים לפתוח שלוחה של מרכזי הטניס וחינוך  במגדל העמק. במרכז במגדל העמק, הצמוד למתנ"ס העירוני, שישה מגרשי טניס תקניים, ששודרגו אך לפני חודשים ספורים בעלות של חצי...
להמשך קריאה
נבחרת ישראל גילאי 12 בקנדה
אנו נרגשים לחלוק עדכונים על נבחרת ישראל של מרכזי הטניס והחינוך לגילאי 12 בביקורם בטורונטו בשבוע האחרון  והסתיים בהצלחה רבה!
בסופו של...
להמשך קריאה
"כבוד גדול לישראל, כבוד גדול לאשקלון"

הטניסאית מאשקלון סוניה ינושוק זכתה במדליית זהב במשחקי הספיישל אולימפיקס; ינושוק זכתה גם במדליית הכסף  בטורניר זוגות ה-"יוניפייד", המשלב טניסאיות וטניסאים עם ובלי צרכים מיוחדים.

ראש עיריית אשקלון, תומר גלאם: "היא...

להמשך קריאה