כמו מקצוענים: להכין את עצמנו למשחק הטניס הבא

בטח שאלתם את עצמכם לא פעם, איך שחקני הטניס המקצוענים מכינים את עצמם למשחק הטניס הבא? כמובן שהניסיון בתחרויות מהווה תפקיד מרכזי, אבל לא פחות חשוב מכך – הביטחון העצמי. ביטחון שכל שחקן או שחקנית עשו כל שביכולתם בכדי לשלוט במה שיש להם שליטה עליו. למשל, התמקדות בשיפור הכושר הגופני או שכלול היכולות הטכניות וכן ביצוע מגוון משחקים מקדימים – משחקי טקטיקה מול יריב אימון, משחקי נקודות ועד למשחק על אותו משטח בו התחרות הקרובה עומדת להתקיים, לצורך היכרות עם המגרש ואפילו עם  כדורי התחרות. בנוסף, הקפדה על משטר תזונתי מאוזן ובריא תורם רבות ומהווה חלק מבוטל מתמהיל ההכנות.

נשמע מאתגר או מורכב? אז זהו, שגם אתם יכולים להכין את עצמכם כראוי, במידה ואין ביכולתכם לבצע את כל שלבי ההכנה  של השחקנים המקצוענים. איך? זה הזמן להתחיל להתכונן למשחק על-ידי הפעולות שאתם יכולים לשלוט בהן בכדי ליצור יתרון מול היריבים. לצורך כך, ריכזנו עבורכם שאלות ותשובות חיוניות.

אתם שואלים, אנחנו עונים!

מהי מסגרת הזמן להכנה?

הדגש הוא על "48 שעות לפני זמן המשחק" כמסגרת זמן ההכנה העיקרית.

מה מומלץ לעשות בזמן זה?

התארגנות 48 שעות לפני המשחק כוללת את השלבים הבאים: הקפדה של שתיית מים מרובה וארוחות בריאות, ללא משקאות מוגזים או מזון עתיר שומן; שינה של לפחות 8 שעות בלילה; בדיקה שכל ציוד הטניס שלכם מוכן לשימוש, כמו גידים מתוחים, תקינות הנעליים, אחיזות המחבט ועד לצמיד המזל במידה ואתם מאמינים בכך; הפיכת האימונים הארוכים והאינטנסיביים למפגשים קצרים ואינדיבידואלים יותר; התמקדות במפגשים המקוצרים בנקודות חוזק ולא בנקודות חולשות – במה שאנו  טובים  בו ולא בהטיות שליליות אשר עלולות להסיח את דעתנו ואף לערער את ביטחוננו.

מה עושים לילה לפני המשחק?

רצוי לצפות בביצועי היריב הקרוב, או לקבל מידע משחקנים אחרים ששיחקו מולו. במקביל, יש כמובן לחשוב על תוכנית המשחק ולשרטט בראש תרחישים שונים. ככל שהלחץ מתגבר, הרי בלילה חשוב להרחיק את המחשבות ולהקפיד על שינה טובה. ניתן לעשות זאת על-ידי דמיון מודרך או אפילו מחשבות נעימות על דברים שעושים לנו רק טוב.

מה קורה בבוקר המשחק?

האדרנלין כבר זורם ולכן ההתארגנות מחייבת קודם-כל עבודה פנימית, משמע –  הימנעות מהסחות דעת. הידיעה שעשינו  כל מה שביכולתנו מעניקה מוכנות ונינוחות. בנוסף, ובהתאם לזמן המשחק וככל שהוא בשעות הבוקר, יש להתעורר  לפחות שעתיים לפני תחילת המשחק ולאכול ארוחת בוקר קלה. נקודה זו חשובה ביותר, שכן אל לנו להרגיש כבדות מהאוכל גם אם נשאר טיפה רעבים. במקרה זה, תמיד אפשר לאכול  חטיף חלבון, בננה או תמר.

מהי ההתארגנות שעה לפני המשחק?

ההמלצה היא להגיע כשעה קודם בכדי להתחמם. החימום האידיאלי כולל חבטות במשך 30-45 דקות, כך שנוכל להיכנס  לקצב טוב יותר. שימו לב: זמן החימום משתנה בין שחקן לשחקן, חשוב שתרגישו מוכנים. אם אין לכם פרטנר לחימום, לכו לקיר אימון או השתמשו בתותח כדורים. אפשרות נוספת היא חימום דינמי בשטח פתוח הכולל קפיצה בחבל, מתיחות ועוד.

זכרו: ככל שתבצעו חימום קפדני יותר תעלו למגרש מוכנים יותר ותספגו פחות פציעות. מנגד, הרבה שחקנים יוצאים למגרש עם המחשבה שמספיק להם חימום של 5 דקות בלבד. חימום בזמן קצרצר זה הוא שגוי מכיוון שהגוף צריך הרבה יותר זמן להתחשלות פיזית. עד שהגוף אכן יגיע למצב הפיזי האופטימלי ייתכן ונבזבז 2-3 משחקונים לפחות. החימום הפיזי האמיתי חייב  להתרחש לא כחלק ממשחקי התחרות אלא לפני!

מה עוד צריך לעשות בזמן החימום?

לימדו את היריב: הסתכלו מה חזק אצלו, במה הוא מרגיש פחות נוח, איך חבטת הפתיחה שלו, איך חבטת הפתיחה השנייה שלו – האם אפשר, למשל, להתקיף אותה; החזירו כמה מההגשות שלו לאימון חזרה; שימו לב לרוח, שמש, צללים על פני המגרש או כל דבר אחר שיכול להשפיע על המשחק. בשורה התחתונה, יש כל כך הרבה פרטים שניתן לאסוף במהלך החימום, כך שחבל לבזבז את ההזדמנות כדי לגבש הרמטית את תוכנית המשחק שלך.

היכן נכנסת לתמונה תכנית המשחק?

או-טו-טו מתחיל המשחק, שבו אנו רוצים לשלוט כמה שיותר על-פי התכנית שבנינו. כזכור, לילה לפני המשחק אנו נדרשים לחשוב ולפתח את תכנית המשחק שלנו. לעניין זה, חישבו על התוכנית כעל ספר משחק, שמתפתח ומותאם לכל יריב ויריב. לאורך הקריירה, התוכנית עוזרת לבנות ביטחון בזמנים הכי מלחיצים ובסופו של דבר היא אחד המפתחות המרכזיים לניצחון במשחקים.

על מה לשים דגש בבניית תוכנית משחק?

ראשית, נלמד את היריב בצורה המעמיקה ביותר באמצעות צפייה במשחקים/באימונים שלו, נבין את הטקטיקה שבה הוא משחק ומהן החוזקות והחולשות שלו. לאחר שלב הלמידה נחשוב בצורה התקפית ונתמקד בחולשות של היריב. לצורך כך, נשתמש ב"נכסים" הבטוחים שלנו, כמו החבטות היותר טובות, או במילים אחרות: מה נצטרך לעשות כדי ליצור הזדמנויות? לדוגמה, האם אוכל למסור כדורים קצרים/גבוהים יותר על ידי חיתוך קצר ונמוך? ומה לגבי פתיחת המגרש בזוויות או בגלגול כדורים כבדים מעל הכתף של המתחרה? כל זאת, במטרה לכפות את סגנון המשחק שלך על היריב מחד ולנטרל את החוזקות שלו מאידך. להיות בשליטה, כבר אמרנו? נוסיף ונאמר כי ניתן להגיע לשליטה במשחק ללא קשר לדירוג היריב ואפילו כאשר מדובר בשחקן המדורג יותר גבוה מאיתנו. אחרי הכל, משחק הטניס הוא המקום להגיע לשיאים חדשים בכל פעם מחדש ולפרוץ את גבולות היכולות בכל הזדמנות.

אז מה ניקח איתנו הלאה?

ההצלחה בטניס עוברת דרך עבודה קשה באימונים, הכנה נכונה ועיצוב חוסן מנטלי. כל אלה מובילים אותנו לבניית תוכנית משחק וליישומה הלכה למעשה ברגע האמת. מניסיון, הרבה שחקנים נכנסים לתחרות ללא תוכנית. הם אינם מודעים לנקודות החוזק שלהם ולא לוקחים בחשבון את החולשות של היריב. לכן, הם מוצאים את עצמם לעיתים קרובות בעמדה של מגננה במהלך המשחק. לחילופין, שימוש בכוח שלנו, כמו גם קריאה נכונה של היריב – נטרול ומוכנות לחוזקות שלו, בהחלט ייסעו לנו להצליח. המשמעות מכך ברורה: הכנה ראויה וקפדנית למשחק הבא תוביל אותנו לשליטה ובעזרתה לניצחון המיוחל. כמו מקצוענים, הלוא כן?!

 

 

 

כתבות קשורות
חדשות ועדכונים

כל מה שחדש ומעניין במרכזי הטניס בישראל, אירועים ותחרויות בטניס הישראלי והעולמי

החימום שיעשה לכם את המשחק!
[playlist type="video" ids="6702"]
להמשך קריאה
יוני ארליך ורונן מורלי העבירו השתלמות מקצועית למאמנות ומאמנים תחרותיים מכל רחבי הארץ
היום, התקיימה השתלמות מאמנות ומאמנים תחרותיים מכל רחבי הארץ במרכז הטניס והחינוך רמת השרון 🥎
להמשך קריאה
"מקדיש את זה לחטופים ששוחררו": גיא ששון זכה ברולאן גארוס בכיסאות גלגלים

הטניסאי הישראלי (3 בעולם) עשה היסטוריה אחרי שניצח בגמר את סם שרודר ההולנדי 2:6, 6:3, 6:7(7) ולקח את הגראנד סלאם היוקרתי אחרי קאמבק הירואי. לאחר מכן הפסיד בגמר בטורניר הזוגות.

נערך אירוע סוף השנה בטניס לילדי הפריפריה

מנכ"ל בית הנשיא ואנדיוני הגיעו לטקס מיוחד שבמרכזו תוכנית ה`הדסטארט`

צילם אלכס גולדשטיין
עשרות ילדות וילדים מהפריפריה הגיאוגרפית במרכזי הטניס  התארחו  במרכז הטניס...
להמשך קריאה
הכוח הנשי: מלכות החימר כובשות אותו שוב

תחרות צמודה ומותחת בטניס נשים עתידה לרתק אותנו לערוץ יורוספורט ברולאן גארוס 2024. מה חדש בין הקליבריות הגדולות? אלופת ישראל לשעבר רקפת בנימיני מנתחת

רקפת בנימיני- טור אורח

מוכנה להסתער שביונטק

בעוד מגרשי החימר ברולאן...
להמשך קריאה