אליפות ווימבלדון 2018

דרמה בלונדון: ג'וקוביץ' הסרבי זכה בגמר לאחר שהביס 0:3 את קווין אנדרסון. אנג'ליק קרבר הגרמניה ניצחה בקלות ובמהירות את סרינה ויליאמס. טורניר הטניס היוקרתי, שעדיין משוחק על דשא, נפתח ביום שני, ה-2 ביולי, והסתיים ביום ראשון, ה-15 ביולי.

יש לנו מנצחים: נובאק ג'וקוביץ' זכה פעם רביעית בטורניר ווימבלדון, לאחר שניצח את הטניסאי הדרום-אפריקאי, קווין אנדרסון. זוהי זכייה מס' 13 של ג'וקוביץ' בטורניר גרנד-סלאם.

הטניסאית הגרמניה אנג'ליק קרבר גברה על האלופה סרינה ויליאמס בזריזות יתרה – תוך שעה ו-5 דקות הביאה קרבר גאווה גדולה למדינה ושמה גרמניה – הפעם הראשונה בה זוכה טניסאית גרמניה בווימבלדון מאז שטפי גראף. קרבר מדורגת עשירית בעולם.

קודם לכן, האלוף רוג'ר פדרר סיים את דרכו בווימבלדון 2018. בתום משחק רבע-גמר דרמטי שנמשך 4 שעות ו-13 דקות, נשבר פדרר והפסיד לטניסאי הדרום-אפריקני, קווין אנדרסון, המדורג שמיני בעולם. האליפות מתקיימת באנגליה מדי שנה מאז 1877.

חצי הגמר לנשים: הטניסאיות ילנה אוסטפנקו ועמיתתה אנג'ליק קרבר הבטיחו את מקומן בחצי הגמר, לאחר שאוסטפנקו ניצחה את ציבולקובה וקרבר ניצחה את קסטקינה.

גם סרינה ויליאמס העפילה לחצי הגמר לאחר שניצחה את קמילה ג'ורג'י. יוליה גרגס, שניצחה את קיקי ברטנס ברבע הגמר, תתמודד מול סרינה בחצי הגמר.

בגברים, חואן מרטין דל פוטרו ניצח את ז'יל סימון ועלה לרבע הגמר, שם יפגוש את רפאל נדאל. פדרר התמודד עם אנדרסון (וכאמור – הפסיד), ג'וקוביץ' מול נישיקורי, ראוניץ' נגד איזנר.

דודי סלע, האלוף שלנו, השתתף באליפות ווימבלדון ה-33 שלו – ובפעם הראשונה זכה לשחק במגרש המרכזי. ביום השני לתחרות זכה סלע שלנו לכבוד הנדיר של משחק מול האלוף רפאל נדאל – המדורג מספר אחת בעולם. כצפוי, נדאל הביס את סלע (3:6, 3:6, 2:6) וכך הוריד את אלוף ישראל בטניס מהדירוג 127 בעולם ל-154 בעולם.

טורניר ווימבלדון מתחלק ל-5 תחרויות מרכזיות: גברים, נשים, זוגות גברים, זוגות נשים וזוגות מעורבים. כבר בפתיחת הטורניר, שבר רוג'ר פדרר שיא היסטורי כאשר שיחק את משחקו ה-103 בווימבלדון, יותר מכל טניסאי אחר אי-פעם. ביום הראשון ניצח פדרר את דושאן לאיוביץ', בהמשך ניצח את לוקאש לאצקו, ובסיבוב השלישי ניצח את אלכס דה מינור. סטן ואוורינקה הדיח את גריגור דימיטרוב. מארין צ'יליץ' ניצח בקלות את יושיהיטו נישיוקה. בורנה צ'וריץ' הפסיד למר דניל מדבדב ב-3 מערכות.

 

משחקים נוספים ראויים לציון ביום הראשון: קווין אנדרסון ניצח את נורברג גומבוס; ג'ון איזנר ניצח את יאניק מאדן. סם קוורי ניצח את ג'ורדן תומפסון; מילוש ראוניץ' ניצח את ליאם ברודי; לוקא פואי ניצח את דניס קודלה; פאבלו קרניו בוסטה לא הגיע להכרעה מול ראדו אלבוט. אדריאן מנרינו ניצח את כריסטיאן גארין; גאל מונפיס ניצח את רישאר גאסקה. בהמשך ניצח פיליפ קולשרייבר את ייבגני דונסקוי. ניקולאס יארי ניצח את פיליפ קראינוביץ'. סטפנוס ציציפאס ניצח את גרגואר ברר. יאן-לנארד שטרוף ניצח את ליאו מאייר.

 

ביום השני ניצח נובאק דג'וקוביץ' את טניס סאנדגרן. סשה זברב (3 בעולם) ניצח די בקלות את ג'יימס דאקוורת' אך הפסיד בהמשך לטניסאי ארנסט גולביס. מת'יו אבדן הפתיע כשהצליח לנצח את דויד גופן (9 בעולם). גם מרכוס בגדאטיס הפתיע כאשר הכניע את דומיניק תים (7 בעולם).

 

אנדי מארי לא התייצב השנה בווימבלדון, אך קייל אדמונד (17 בעולם) הצליח בינתיים לייצג יפה את אנגליה כאשר ניצח את אלכס בולט.חואן מרטין דל פוטרו (4 בעולם) ניצח את פטר גויובצ'יק (39 בעולם) ואת בנואה פר (48 בעולם). בסיבוב השני ניצח מילוש ראוניץ' את ג'ון מילמן. דניס נובאק הצעיר (171 בעולם) ניצח במפתיע את לוקא פוי (19 בעולם). ניק קירגיוס (מדורג 19) הפסיד לקיי נישיקורי (מדורג 28).

 

בטניס הנשים הפתיעה אלינה סביטולינה (5 בעולם) כאשר הפסידה לגברת טטיאנה מריה (57 בעולם). המדורגת שנייה בעולם, קרוליין ווזניאקי, הביסה בקלות את ברברה לפצ'נקו (97 בעולם) אך נכנעה לגברת קטיה מקארובה (35 בעולם). מריה שראפובה (22 בעולם) הודחה ביום השני על ידי עמיתתה למולדת, וויטליה דיאטצ'נקו.

דונה וקיץ' הפתיעה גם היא כאשר ניצחה את סלואן סטיבנס, המדורגת 4 בעולם. סרינה וויליאמס (כיום 25 בעולם) ניצחה בלי קשיים רבים את ארנצ'ה רוס ובהמשך גם את ויקטוריה טומובה. אחותה המגה-כוכבת, ונוס וויליאמס (9 בעולם) ניצחה את יריבתה יוהאנה לארסון ובהמשך גם את אלכסנדרה דולגרו. ויקטוריה אזרנקה ניצחה את קטיה אלכסנדרובה.

 

גרבינייה מוגורוסה, אלופת השנה הקודמת, ניצחה את נעמי ברודי והוכיחה מדוע היא מדורגת 3 בעולם. אך סימונה האלפ, המדורגת 1 בעולם, אמנם ניצחה את קורומי נארה אך הודחה בסיבוב השלישי על ידי הסייה סו-ווי. ההדחה של האלפ על הדשא של דרום לונדון סיפקה כותרות בכל אמצעי התקשורת הגדולים, גם בעיצומו של המונדיאל המרגש ברוסיה.

 

פטרה קביטובה (7 בעולם) נחשבת לאחת השחקניות הבולטות אך הודחה על ידי אלכסנדרה ססנוביץ' (50 בעולם). גורל דומה ציפה גם לבכירה קרולין גרסיה (6 בעולם) כאשר הפסידה לגברת בלינדה בנצ'יץ' (56 בעולם), ואילו דומיניקה סיבולקובה (33 בעולם) ניצחה את אליס מרטנס (15 בעולם) – כך שהפתעות רבות עוד לפנינו.

 

עוד בנשים: קרולינה פלישקובה ניצחה את הארייט דארט, ובהמשך גם את ויקטוריה אזרנקה. מדיסון קיז ניצחה את איילה טומליאנוביץ' ובהמשך גם את לוקסיקה קומקום. יוליה גרגס ניצחה את מוניקה פואיג ובהמשך גם את ורה לאפקו. קטרינה סיניאקובה ניצחה את קוקו וונדווי. סורנה קירסטאה ניצחה את מגדלנה ריבריקובה.

 

משחקים נוספים בווימבלדון: קיקי ברטנס ניצחה את אנה בלינקובה והפסידה ליוליה גרגס ברבע הגמר. אנגליקה קרבר ניצחה את נעמי אוסקה ב-7/7. דריה קסטקינה (14 בעולם) ניצחה את אשלי בארטי (17 בעולם) והפסידה בהמשך לקרבר. הטניסאי יירי וסלי (מדורג 102) ניצח בהפתעה את פאביו פוניני (16 בעולם). ב-8 ביולי, יום ראשון, לא התקיימו משחקים בווימבלדון – זהו יום מנוחה מסורתי בטורניר.

 

אליפות ווימבלדון שומרת על מעמדה כאחת מתחרויות הטניס היוקרתיות ביותר בעולם, ומהווה כמובן אחת מארבע תחרויות ה"גראנד-סלאם" הגדולות, לצד אוסטרליה הפתוחה, צרפת (רולאן גארוס) וארה"ב (US Open). במשך שנים העיק הגשם הלונדוני על התחרות, ביטל משחקים והפריע לקהל. החל מ-2009 נפתרה הבעיה באופן חלקי, כאשר המגרש המרכזי זכה לגג חדש ונפתח, שניתן לסגור אותו תוך 10 דקות וכך למנוע הפסקת משחקים וביטולם.

ומה עם הפרסים? הם גבוהים מאוד, יש לציין, בטח בהשוואה לפרסים כאן אצלנו בתחרויות הטניס בישראל. סה"כ שלושים וארבעה מליון פאונד (£34,000,000) יחולקו בין כל הזוכים. הזוכים בטניס הגברים והנשים יקבלו 2.25 מליון פאונד.

ניתוח היסטורי של אלופי ווימבלדון מאז אמצע שנות ה-70 מצביע על "עידנים" שבהם קומץ גברים "השתלטו" על התחרות והרחיקו את כל המתחרים האחרים. בשנים 1976-1980 שלט בכיפה הטניסאי השבדי ביורן בורג. שליטתו של בורג הסתיימה ב-1981, אז נכנסו ג'ון מקנרוועמיתו האמריקאי ג'ימי קונורס עד 1985, אז הגיע בוריס בקר.

החל מ-1993 השתלט האמריקני פיט סמפראס על וימבלדון, ולמעט 1996 הוא היה אלוף בשנים 1993-2000.

אך מאז שנת 2003, רק ארבעה גברים היו אלופי ווימבלדון: רוג'ר פדרר (2003-2007, 2009, 2012 ו-2017), ובין לבין גם הספרדי רפאל נדאל (פעמיים), הסרבי נובק ג'וקוביץ' (שלוש פעמים) והבריטי אנדי מארי (פעמיים). נתראה באליפות ווימבלדון 2019!

כתבות קשורות
חדשות ועדכונים

כל מה שחדש ומעניין במרכזי הטניס בישראל, אירועים ותחרויות בטניס הישראלי והעולמי

תכניות קהילתיות חדשות בירושלים

ראיון עם עפרה כהן-לוי, מנהלת תחום חינוך וקהילה של מרכזי הטניס והחינוך בישראל - ירושלים, על 3 תכניות קהילתיות חדשות במרכז הטניס בעיר הבירה. 

אוקטובר 2019  

טניס בעולם הדממה

שיתוף פעולה חדש למרכז הטניס והחינוך בישראל - ירושלים...
להמשך קריאה
תכנית טניס+ לאורח חיים בריא
  אורח החיים הדיגיטלי של הדור החדש יצר אתגרים חדשים, הילדים והנוער מבלים שעות ארוכות מול המסכים ופחות בפעילות גופנית, כאן בדיוק נכנסת התוכנית הבריאותית שלנו "טניס פלוס" ומציעה פתרון מקיף ויעיל לילדים ונוער בעלי עודף משקל ביחס לגיל שלהם.   התכנית...
להמשך קריאה
מועדון הטניס 25+
אבישי ליבנה, רכז ארצי של מועדון הטניס 25+, מספר על התוכנית: "מועדון 25+ מיועד לשחקניות ושחקנים שמגיעים אלינו מכל הרמות מרמת מתחילים לגמרי, עד רמת מתקדמים לרבות שחקנים ששיחקו טניס בעבר והתנסו בתחרויות". "המועדון מונה 1100 מתאמנים בכל רחבי הארץ...
להמשך קריאה
התוכנית הלאומית לקידום הטניס בישראל מציגה: האקדמיה לטניס
שיתוף פעולה מיוחד הוצג השבוע במסיבת עיתונאים מיוחדת, בין איגוד הטניס ומרכזי הטניס והחינוך בישראל: התוכנית הלאומית לקידום הטניס בישראל. לאחר עבודת מטה של חודשים, גובשה התוכנית בשיתוף אנשי מקצוע משני הארגונים. הבשורה: הקמת אקדמיה לאומית לטניס, שתפעל במרכז...
להמשך קריאה
בן זיני במרכז הטניס: צאו מהמסכים, בואו למגרשים
היי לכולם, מה נשמע? למי שמכיר ולמי שלא, אני בן זיני. היום אני זמר, כוכב רשת, השתתפתי בתוכנית "האח הגדול". אני רוצה לפנות אליכם ולספר לכם את הסיפור שלי, מנקודת המבט שלי, איך התגלגלו הדברים, איך הגעתי למה שאני עושה...
להמשך קריאה
שינוי גודל גופנים
ניגודיות