אליפות ווימבלדון 2018

דרמה בלונדון: ג'וקוביץ' הסרבי זכה בגמר לאחר שהביס 0:3 את קווין אנדרסון. אנג'ליק קרבר הגרמניה ניצחה בקלות ובמהירות את סרינה ויליאמס. טורניר הטניס היוקרתי, שעדיין משוחק על דשא, נפתח ביום שני, ה-2 ביולי, והסתיים ביום ראשון, ה-15 ביולי.

יש לנו מנצחים: נובאק ג'וקוביץ' זכה פעם רביעית בטורניר ווימבלדון, לאחר שניצח את הטניסאי הדרום-אפריקאי, קווין אנדרסון. זוהי זכייה מס' 13 של ג'וקוביץ' בטורניר גרנד-סלאם.

הטניסאית הגרמניה אנג'ליק קרבר גברה על האלופה סרינה ויליאמס בזריזות יתרה – תוך שעה ו-5 דקות הביאה קרבר גאווה גדולה למדינה ושמה גרמניה – הפעם הראשונה בה זוכה טניסאית גרמניה בווימבלדון מאז שטפי גראף. קרבר מדורגת עשירית בעולם.

קודם לכן, האלוף רוג'ר פדרר סיים את דרכו בווימבלדון 2018. בתום משחק רבע-גמר דרמטי שנמשך 4 שעות ו-13 דקות, נשבר פדרר והפסיד לטניסאי הדרום-אפריקני, קווין אנדרסון, המדורג שמיני בעולם. האליפות מתקיימת באנגליה מדי שנה מאז 1877.

חצי הגמר לנשים: הטניסאיות ילנה אוסטפנקו ועמיתתה אנג'ליק קרבר הבטיחו את מקומן בחצי הגמר, לאחר שאוסטפנקו ניצחה את ציבולקובה וקרבר ניצחה את קסטקינה.

גם סרינה ויליאמס העפילה לחצי הגמר לאחר שניצחה את קמילה ג'ורג'י. יוליה גרגס, שניצחה את קיקי ברטנס ברבע הגמר, תתמודד מול סרינה בחצי הגמר.

בגברים, חואן מרטין דל פוטרו ניצח את ז'יל סימון ועלה לרבע הגמר, שם יפגוש את רפאל נדאל. פדרר התמודד עם אנדרסון (וכאמור – הפסיד), ג'וקוביץ' מול נישיקורי, ראוניץ' נגד איזנר.

דודי סלע, האלוף שלנו, השתתף באליפות ווימבלדון ה-33 שלו – ובפעם הראשונה זכה לשחק במגרש המרכזי. ביום השני לתחרות זכה סלע שלנו לכבוד הנדיר של משחק מול האלוף רפאל נדאל – המדורג מספר אחת בעולם. כצפוי, נדאל הביס את סלע (3:6, 3:6, 2:6) וכך הוריד את אלוף ישראל בטניס מהדירוג 127 בעולם ל-154 בעולם.

טורניר ווימבלדון מתחלק ל-5 תחרויות מרכזיות: גברים, נשים, זוגות גברים, זוגות נשים וזוגות מעורבים. כבר בפתיחת הטורניר, שבר רוג'ר פדרר שיא היסטורי כאשר שיחק את משחקו ה-103 בווימבלדון, יותר מכל טניסאי אחר אי-פעם. ביום הראשון ניצח פדרר את דושאן לאיוביץ', בהמשך ניצח את לוקאש לאצקו, ובסיבוב השלישי ניצח את אלכס דה מינור. סטן ואוורינקה הדיח את גריגור דימיטרוב. מארין צ'יליץ' ניצח בקלות את יושיהיטו נישיוקה. בורנה צ'וריץ' הפסיד למר דניל מדבדב ב-3 מערכות.

 

משחקים נוספים ראויים לציון ביום הראשון: קווין אנדרסון ניצח את נורברג גומבוס; ג'ון איזנר ניצח את יאניק מאדן. סם קוורי ניצח את ג'ורדן תומפסון; מילוש ראוניץ' ניצח את ליאם ברודי; לוקא פואי ניצח את דניס קודלה; פאבלו קרניו בוסטה לא הגיע להכרעה מול ראדו אלבוט. אדריאן מנרינו ניצח את כריסטיאן גארין; גאל מונפיס ניצח את רישאר גאסקה. בהמשך ניצח פיליפ קולשרייבר את ייבגני דונסקוי. ניקולאס יארי ניצח את פיליפ קראינוביץ'. סטפנוס ציציפאס ניצח את גרגואר ברר. יאן-לנארד שטרוף ניצח את ליאו מאייר.

 

ביום השני ניצח נובאק דג'וקוביץ' את טניס סאנדגרן. סשה זברב (3 בעולם) ניצח די בקלות את ג'יימס דאקוורת' אך הפסיד בהמשך לטניסאי ארנסט גולביס. מת'יו אבדן הפתיע כשהצליח לנצח את דויד גופן (9 בעולם). גם מרכוס בגדאטיס הפתיע כאשר הכניע את דומיניק תים (7 בעולם).

 

אנדי מארי לא התייצב השנה בווימבלדון, אך קייל אדמונד (17 בעולם) הצליח בינתיים לייצג יפה את אנגליה כאשר ניצח את אלכס בולט.חואן מרטין דל פוטרו (4 בעולם) ניצח את פטר גויובצ'יק (39 בעולם) ואת בנואה פר (48 בעולם). בסיבוב השני ניצח מילוש ראוניץ' את ג'ון מילמן. דניס נובאק הצעיר (171 בעולם) ניצח במפתיע את לוקא פוי (19 בעולם). ניק קירגיוס (מדורג 19) הפסיד לקיי נישיקורי (מדורג 28).

 

בטניס הנשים הפתיעה אלינה סביטולינה (5 בעולם) כאשר הפסידה לגברת טטיאנה מריה (57 בעולם). המדורגת שנייה בעולם, קרוליין ווזניאקי, הביסה בקלות את ברברה לפצ'נקו (97 בעולם) אך נכנעה לגברת קטיה מקארובה (35 בעולם). מריה שראפובה (22 בעולם) הודחה ביום השני על ידי עמיתתה למולדת, וויטליה דיאטצ'נקו.

דונה וקיץ' הפתיעה גם היא כאשר ניצחה את סלואן סטיבנס, המדורגת 4 בעולם. סרינה וויליאמס (כיום 25 בעולם) ניצחה בלי קשיים רבים את ארנצ'ה רוס ובהמשך גם את ויקטוריה טומובה. אחותה המגה-כוכבת, ונוס וויליאמס (9 בעולם) ניצחה את יריבתה יוהאנה לארסון ובהמשך גם את אלכסנדרה דולגרו. ויקטוריה אזרנקה ניצחה את קטיה אלכסנדרובה.

 

גרבינייה מוגורוסה, אלופת השנה הקודמת, ניצחה את נעמי ברודי והוכיחה מדוע היא מדורגת 3 בעולם. אך סימונה האלפ, המדורגת 1 בעולם, אמנם ניצחה את קורומי נארה אך הודחה בסיבוב השלישי על ידי הסייה סו-ווי. ההדחה של האלפ על הדשא של דרום לונדון סיפקה כותרות בכל אמצעי התקשורת הגדולים, גם בעיצומו של המונדיאל המרגש ברוסיה.

 

פטרה קביטובה (7 בעולם) נחשבת לאחת השחקניות הבולטות אך הודחה על ידי אלכסנדרה ססנוביץ' (50 בעולם). גורל דומה ציפה גם לבכירה קרולין גרסיה (6 בעולם) כאשר הפסידה לגברת בלינדה בנצ'יץ' (56 בעולם), ואילו דומיניקה סיבולקובה (33 בעולם) ניצחה את אליס מרטנס (15 בעולם) – כך שהפתעות רבות עוד לפנינו.

 

עוד בנשים: קרולינה פלישקובה ניצחה את הארייט דארט, ובהמשך גם את ויקטוריה אזרנקה. מדיסון קיז ניצחה את איילה טומליאנוביץ' ובהמשך גם את לוקסיקה קומקום. יוליה גרגס ניצחה את מוניקה פואיג ובהמשך גם את ורה לאפקו. קטרינה סיניאקובה ניצחה את קוקו וונדווי. סורנה קירסטאה ניצחה את מגדלנה ריבריקובה.

 

משחקים נוספים בווימבלדון: קיקי ברטנס ניצחה את אנה בלינקובה והפסידה ליוליה גרגס ברבע הגמר. אנגליקה קרבר ניצחה את נעמי אוסקה ב-7/7. דריה קסטקינה (14 בעולם) ניצחה את אשלי בארטי (17 בעולם) והפסידה בהמשך לקרבר. הטניסאי יירי וסלי (מדורג 102) ניצח בהפתעה את פאביו פוניני (16 בעולם). ב-8 ביולי, יום ראשון, לא התקיימו משחקים בווימבלדון – זהו יום מנוחה מסורתי בטורניר.

 

אליפות ווימבלדון שומרת על מעמדה כאחת מתחרויות הטניס היוקרתיות ביותר בעולם, ומהווה כמובן אחת מארבע תחרויות ה"גראנד-סלאם" הגדולות, לצד אוסטרליה הפתוחה, צרפת (רולאן גארוס) וארה"ב (US Open). במשך שנים העיק הגשם הלונדוני על התחרות, ביטל משחקים והפריע לקהל. החל מ-2009 נפתרה הבעיה באופן חלקי, כאשר המגרש המרכזי זכה לגג חדש ונפתח, שניתן לסגור אותו תוך 10 דקות וכך למנוע הפסקת משחקים וביטולם.

ומה עם הפרסים? הם גבוהים מאוד, יש לציין, בטח בהשוואה לפרסים כאן אצלנו בתחרויות הטניס בישראל. סה"כ שלושים וארבעה מליון פאונד (£34,000,000) יחולקו בין כל הזוכים. הזוכים בטניס הגברים והנשים יקבלו 2.25 מליון פאונד.

ניתוח היסטורי של אלופי ווימבלדון מאז אמצע שנות ה-70 מצביע על "עידנים" שבהם קומץ גברים "השתלטו" על התחרות והרחיקו את כל המתחרים האחרים. בשנים 1976-1980 שלט בכיפה הטניסאי השבדי ביורן בורג. שליטתו של בורג הסתיימה ב-1981, אז נכנסו ג'ון מקנרוועמיתו האמריקאי ג'ימי קונורס עד 1985, אז הגיע בוריס בקר.

החל מ-1993 השתלט האמריקני פיט סמפראס על וימבלדון, ולמעט 1996 הוא היה אלוף בשנים 1993-2000.

אך מאז שנת 2003, רק ארבעה גברים היו אלופי ווימבלדון: רוג'ר פדרר (2003-2007, 2009, 2012 ו-2017), ובין לבין גם הספרדי רפאל נדאל (פעמיים), הסרבי נובק ג'וקוביץ' (שלוש פעמים) והבריטי אנדי מארי (פעמיים). נתראה באליפות ווימבלדון 2019!

כתבות קשורות
חדשות ועדכונים

כל מה שחדש ומעניין במרכזי הטניס בישראל, אירועים ותחרויות בטניס הישראלי והעולמי

להתראות אלוף: רוג'ר פדרר הפסיד במשחק הפרידה ובכה מהתרגשות

השוויצרי האגדי שיתף פעולה עם רפאל נדאל בגביע לייבר ושני הנציגים של נבחרת אירופה הפסידו 4:6, 7:6 (2), 11:9 לפרנסס טיאפו וג'ק סוק מנבחרת שאר העולם. בגיל 41, זה היה המשחק הרשמי האחרון בקריירה של זוכה...

להמשך קריאה
"לא האמנתי שמילד כל כך קטן ייצא כוכב כל כך גדול"
רוני סנדר, שהיה מאמנו הראשון של יוני ארליך במרכז הטניס והחינוך חיפה, לא שוכח לרגע את היום שבו הילד בן ה-4.5 התפלח למגרש הטניס. ארליך צפוי לסיים קריירה מפוארת בטורניר ווטרג'ן הקרוב.טורניר ה-ATP ההיסטורי, שיתחיל ביום א' (25.9.22) בתל...
להמשך קריאה
כבוד: הטניסאית סוניה יאנושוק מאשקלון זכתה בתחרות ספיישל אולימפיקס בין-לאומית

יאנושוק, תלמידת בית הספר מעיין שרה, יחד עם הטניסאי אסף אהרונוב, גברו בתחרות הזוגות שנערכה בהונגריה על צמדים מצרפת ומפינלנד. היא צפויה להמשיך למשחקי העולם של ספיישל אולימפיקס בברלין 2023

 הישג מרשים...
להמשך קריאה
קבלו את האלופים של אליפות מרשל לשנת 2022
היום הגיעה לסיומה אליפות מרשל לנבחרות של מרכזי הטניס בישראל לשנת 2022 שהתקיימה במרכז הטניס והחינוך חיפה.
מדובר באליפות שנתית, שהפכה למסורת של מעל ל-20 שנה ומתקיימת...
להמשך קריאה
מעניקים מלגות לטניסאיות צעירות
דברים נפלאים קורים במרכזי הטניס והחינוך בישראל, שאולי חלקכם לא יודעים עליהם.  הנה, למשל, ידעתם שהמרכזים  מעניקים מדי שנה לשחקניות ולשחקנים צעירים מלגות בהיקף של כ-13 מיליון ₪ ללימודים גבוהים בארה"ב? והנה עוד נתון מרגש שכדאי שתדעו:...
להמשך קריאה